Dolomity to nasze ulubione góry w Europie. Kiedyś bywałam tu głównie zimą pojeździć na nartach, a od kiedy odkryliśmy ferraty, Dolomity stały się naszym stałym punktem letnich wypadów. Na początek kilka faktów – ciekawostek na temat tych gór:
- Dolomity to skamieniała rafa koralowa pochodząca sprzed 250 mln lat
- ich nazwa pochodzi od nazwiska geologa Deodata de Dolomieu, który odkrył, że skład Dolomitów różni się od innych skał wapiennych. Minerał, który je buduje został nazwany na jego cześć – dolomit
- wcześniej Dolomity zwane były „monte palidi”, czyli blade góry
- przed Dolomity przebiegała linia frontu podczas walk w czasach I wojny światowej pomiędzy Włochami a Austro-Węgrami. Do dziś są pozostałości schronów, szpitali, wykutych korytarzy (często natykaliśmy się na nie podczas wędrówek po ferratach)
- mieszkańcy Dolomitów posługują się trzema językami. Aż 70% z nich za ojczysty uważa niemiecki, 25%- włoski, a 5%- ladyński.
Wybieracie się na tygodniowy wypad na ferraty w Dolomitach i nie wiecie, które z nich wybrać?
Przed Wami top 5 via ferrat w Dolomitach!
Każda z poniższych propozycji leży w innej grupie górskiej. Dzięki temu wybierając poniższe ferraty będziecie mogli podziwiać nieco inne widoki każdego dnia oraz zapoznać się z topografią Dolomitów.
Po kliknięciu w nazwę ferraty przeniesiecie się do wpisu z dokładnym jej opisem.
Via ferrata Olivieri (najlepiej z kontynujacją ferrata Aglio i wejściem na szczyt Tofana di Mezzo)
To jedna z najbardziej wymagających, ale jednocześnie najpiękniejszych propozycji! Wejście na szczyt Tofana di Mezzo (3244 m n.p.m.) składa się z trzech ferrat:
- Via ferrata Giuseppe Olivieri (C/D) z wejściem na szczyt Punta Anna. To jest najdłuższa oraz według nas najciekawsza ferrata z tych trzech. Pokonujemy na niej pionowe ścianki i lotne trawersy, a na koniec wychodzimy na grań z rozległymi widokami.
- Via ferrata Aglio (C/D, wariant D) – dość krótka ferrata z trudnościami skondensowanymi na jednym odcinku.
- Via ferrata Tofana di Mezzo (C)– na zmianę ferrata i nieubezpieczony teren (UIAA I) prowadzące na szczyt Tofana di Mezzo.
Wycena: C/D (wariant D)
Czas: 6,5 h
Via ferrata Ivano Dibona
Przepiękna, widokowa i bardzo rozpoznawalna ferrata poprowadzona wzdłuż grani Zurlon w Masywie Cristallo. Mimo, że ferrata nie jest technicznie trudna, to przejście jej określamy mianem wyrypy i polecamy wprawionym górołazom. Nie zabraknie na niej elementów historii. W czasach I wojny światowej ferrata łączyła stanowiska wojsk włoskich. Do dzisiaj zobaczymy tutaj pozostałości sprzed ponad wieku w postaci ruin budynków wojskowych i drabin.
Wycena: B
Czas: 6-7h
Via ferrata De Luca – Innerkofler
Kolejny klasyk Dolomitów! W tej propozycji możecie połączyć wejście ferratą De Luca – Innerkofler na szczyt Monte Paterno (2744 m n.p.m.) z trekkingiem wokół ikony Dolomitów, czyli Tre Cime di Lavaredo. Via ferrata jest dosyć łatwa technicznie, rozpościerają się z niej przepiękne widoku. Ciekawym elementem jest poruszanie się tunelami z czasów I wojny światowej (konieczne będą czołówki). Po zejściu z ferraty przy schronisku Rifiugio A. Locatelli Tre Cime warto pójść dalej szlakiem numer 105 i okrążyć Tre Cime.
Uwaga: miejsce jest szalenie popularne, więc warto być tutaj skoro świt!
Wycena: B/C
Czas: 7h
Dokładny opis przejścia ferraty znajdziecie klikając w tytuł tej sekcji. Jeśli zdecydujecie się wydłużyć wycieczkę o trekking wokół Tre Cime, to dodatkowo zapraszamy do wpisu Kompletny przewodnik po szlaku wokoł Tre Cime di Lavaredo.
O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj
Jeśli wybierasz się na inne włoskie ferraty zapraszamy do wpisów:
Łatwe via ferraty w okolicy Jeziora Garda
4 piękne via ferraty nad Jeziorem Idro
Via ferrata delle Trincèe
Niezwykle widokowa ferrata, która biegnie raz prawą, raz lewą stroną grani Padon. Trasa poprowadzona jest szlakiem dawnych instalacji wojennych z czasów I wojny światowej. Po drodze mijamy ruiny fortyfikacji i przechodzimy przez dwa tunele. Atutem są wspaniałe widoku – masyw Marmolady jest wprost na wyciągnięcie ręki. Dodatkową atrakcją są tutejsi mieszkańcy, czyli… świstaki, które można usłyszeć, a przy odrobinie szczęścia nawet zobaczyć nie schodząc z ferraty.
Wycena: C/D
Czas: 5h
Via ferrata degli Alpini
Piękna, wspinaczkowa, sportowa, dosyć krótka ferrata. Jak to w Dolomitach, piękne widoki gwarantowane! Tym razem możemy podziwiać pobliskie Cinque Torri oraz oddaloną Marmoladę. Via ferrata degli Alpini (zwana również via ferratą Col dei Bos) została zbudowana w latach 2007-2008 przez włoską armię stacjonującą w Bolzano. Biegnie trasą ćwiczeń militarnych, które odbywały się tutaj przez dziesiątki lat.
Wycena: C/D
Czas: 3-4h
A Wy jaką ferratę dodalibyście do tego zestawienia?