O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu z opisem szlaku via ferraty Furcela de saslonch

Via ferrata Furcela de Saslonch (C) – opis szlaku

Via ferrata Furcela de Saslonch to krótka ferrata, idealna na rozgrzewkę lub na uzupełnienie dnia. Atrakcyjnie położona, na prawych ścianach słynnego Cinque Ditte biegnie wprost do schroniska Toni Demetz na Forcella Sassolungo. Jej ladyńska nazwa Furcela de Saslonch oznacza właśnie Forcella Sassolungo, czyli Przełęcz Sassolungo.

Polecamy wybranie się na tę ferratę z trzech powodów:

 • można się do niej dostać zabytkową koleją gondolową. Sam wjazd to przeżycie samo w sobie!
 • widoki z ferraty w stronę Passo Sella są znakomite, a po dotarciu na Przełęcz Sassolungo wcale się nie kończą. Otaczająca nas górska sceneria jest wręcz imponująca. Górują nas nami pionowe, skalne ściany Sassolungo oraz Cinque Dita. Wokół znajdują się wielowyciągowe drogi wspinaczkowe oraz niewielki sektor sportowy;
 • w połączeniu z 3 opcją zejściową możemy mieć piękną kilkugodzinną wycieczkę z przerwą w schronisku Toni Demetz lub malowniczo położonym schronisku Vicenza.

Na ferracie spotkaliśmy też rodziców i przewodników z dziećmi, więc przy odpowiedniej asekuracji via ferrata Furcela de Saslonch wydaje się być w porządku również dla młodszych miłośników gór.

Marcin na grani ferraty Furcela de Saslonch

O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj.

Jeśli interesują Cię inne ferraty we Włoszech zajrzyj tutaj.


PoziomC
Czas (podejście/ferrata/zejście)25 min* / 60 min / 15 min*
Przewyższenie ferraty200 m
WystawaSE
TopoKLIK
StartParking płatny poniżej Passo Sella – mapa
Kolejka (cena i godziny otwarcia)28 euro w dwie strony za osobę dorosłą (2023)
8:15 – 17:00
Więcej informacji na tej stronie
*W tabeli podajemy czasy dla najszybszego wariantu wejścia i zejścia. Poniżej opisujemy też inne opcje i podajemy dokładne czasy

Podejście

Dojeżdżamy na płatny parking poniżej Passo Sella (Przełęczy Sella) na przeciwko lub obok hotelu Passo Sella Dolomiti. Niestety wszystkie parkingi w tym rejonie są płatne (w 2022 roku cena wynosiła 2,5 euro za 1h przez pierwsze 3h parkowania, a następnie 1,5 euro za 1h). To miejsce cieszy się naprawdę dużą popularnością, więc żeby znaleźć miejsce proponujemy być wcześnie rano lub dopiero popołudniem ok. 16:00-17:00, kiedy parkingi pustoszeją (jednak kolejka gondolowa nie będzie już funkcjonować).

Z parkingu kierujemy się w stronę ścian Sassolungo.

Mamy dwie możliwości podejścia:

 1. Wjazd koleją gondolową z 1960 roku na Przełęcz Sassolungo, a następnie zejście bardzo dobrze widoczną ścieżką do początku ferraty. Zdecydowanie polecamy ten wariant, ponieważ przejazd kolejką jest naprawdę niezwykły. Kolejka nie zwalnia przy stacjach, dlatego wręcz wbiegamy do niej na dole, a wyskakujemy na górze. We wszystkim pomagają panowie z obsługi, którzy „wkładają” nas i „wyjmują” z gondoli (dosłownie). Kapsuła, którą jedziemy, jest malutka. Mieszczą się w niej dwie osoby stojące na baczność. Przejazd trwa 15 minut, więc powoli, lekko bujając się na boki podziwiamy krajobrazy oraz… przebieg widocznej z kolejki ferraty.
  Uwaga: Pamiętajcie o godzinach pracy kolejki (tabela powyżej)
  Czas podejścia: 25 minut (15 minut kolejką + 10 minut zejścia).
 2. Podejście pieszo pod start ferraty. Idziemy szlakiem 525 w stronę Przełęczy Sassolungo. W około 2/3 trasy ścieżka zbliża się do skalnych ścian Cinque Dita (Fünffingerspitze). Szlak rozgałęzia się – w prawo wiedzie dalej zakosami do góry na przełęcz, a w lewo prowadzi pod start ferraty.
  Czas podejścia: 45 minut.
Kolej gondolowa z 1960 roku, która kursuje na Przełęcz Sassolungo
Takimi kapsułami można wjechać na Przełęcz Sassolungo. Sam przejazd to niesamowite przeżycie!

Przebieg

Via ferrata Furcela de Saslonch jest dość krótka, a jej przebieg oczywisty, więc bardzo ciężko rozpisywać się na ten temat. Większość trasy wycenilibyśmy na B z kilkoma bardziej siłowymi momentami za C. Krótkie strome podejścia przeplatają się z odcinkami graniowymi. Znajduje się tutaj kilka dobrych miejsc do odpoczynku, z których można podziwiać imponującą panoramę. Wyjątkowym miejscem jest umieszczona w połowie trasy ławeczka, na której można przysiąść i wpisać się do księgi przejść. Kawałek za nią znajduje się też ubezpieczone zejście awaryjne z ferraty. W końcowej części przechodzimy poszarpaną granią oraz pokonujemy króciutki wiszący most.

Ferrata kończy się tuż przy schronisku Toni Demetz.

Ewa wspina się na ściance na ferracie, a w oddali widać schronisko Toni Demetz na Przełeczy Sassolungo

Zejście

Tak naprawdę istnieją dwie sensowne możliwości zejścia, ale podamy Wam jeszcze trzecią – mniej sensowną, ale za to bardzo widokową i ciekawą 🙂

 1. Zjazd gondolą – najszybsza, najłatwiejsza i najmniej męcząca opcja. Należy zaplanować ją wcześniej i kupić bilet zjazdowy w kasie na dole.
  Uwaga: Pamiętajcie o godzinach pracy kolejki (tabela powyżej)
  Czas zejścia: 15 minut
 2. Zejście szlakiem 525 – od schroniska Toni Demetz schodzimy dobrze widocznym szlakiem.
  Czas zejścia: 45 minut
 3. Zejście na drugą stronę Forcella Sassolungo oraz obejście góry Sassolungo.
  Spod schroniska Toni Demetz schodzimy szlakiem 525 na drugą stronę przełęczy. Schodzimy dobrze widoczną ścieżką, mijając po drodze schronisko Vicenza. Idziemy dalej ścieżką pilnując, żeby nie przegapić odbicia na prawo. Zgodnie z napisami na drogowskazach kierujemy się na Schronisko Comici. Wchodzimy na szlak 526, którym zaczynamy obchodzić Sassolungo. Ścieżka na zmianę lekko opada na dół, a następnie lekko się wznosi, jednak nie pokonujemy już dużych przewyższeń. Po drodze nawet latem mijamy resztki połaci śniegu oraz strumień. Następnie przechodzimy przez teren wypasu bydła. Tuż przy schronisku Comici łapie nas burza, na szczęście mamy gdzie się schronić. Po krótkiej przerwie ruszamy w kierunku Passo Sella. Stąd do parkingu zostaje nam około 45 minut drogi.
  Czas zejścia: 4h
  My wybraliśmy właśnie ten wariant i poniższe zdjęcia zrobiliśmy podczas treku wokół Sassolungo.
Mapa szlaków wokół Sassolungo

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.