O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu z opisem szlaku na Reinebringen

Szlak na Reinebrignen – opis

Spis treści

Reinebringen (484 m n.p.m.) to najbardziej znany i zatłoczony szlak na Lofotach. Dlaczego? Położony jest blisko turystycznego Reine, jest krótki i łatwy, z przepięknym widokiem. Szczerze mówiąc nie przepadamy za takimi super popularnymi miejscami, ale byliśmy w Reine, mieliśmy trochę wolnego czasu i uznaliśmy, że zaryzykujemy. Samo podejście może nie było zbyt fascynujące, ale za to po wejściu na grań ukazał nam się widok, który był wręcz oszałamiający! I dla tego widoku, naprawdę warto się tutaj wybrać.

Widok z Reinebringen na małe wioski rybackie, położone na wysepkach na morzu

Wybierasz się na Lofoty? Zerknij do naszego wpisu Lofoty – top 10 miejsc

Jedziesz kamperem? Koniecznie zajrzyj do artykułu: Północ Norwegii kamperem – 10 praktycznych wskazówek.


Informacje ogólne

Długość szlakuSpod tablicy na początku szlaku – 2 km (w dwie storny).
Startując w Reine szlak będzie miał około 4 km w dwie strony
Czas2-3 godziny
Przewyższenie484 m
TrudnośćNiska. Na szlaku poruszamy się po kamiennych schodach.
Start1. Darmowy parking przy punkcie widokowym na Djupfjord – mapa
2. Płatny parking w Reine:
– parking w porcie
– parking w centrum
– parking pod Kultursenter

Dojazd i parking

Od kiedy oddano do użytku schody w lipcu 2019 roku na szlak zaczęło przybywać coraz więcej osób, a parkowanie stało się sporym problemem. Kommune Moskenes wyznaczyła następujące obszary, gdzie dozwolone jest parkowanie:

  1. Bezpłatny parking przy punkcie widokowym na Gjupfjord. Znajduje się on przy drodze E10, około 1,3 km od początku szlaku w kierunku Å.
  2. Parkingi płatne w Reine:
    A. Ytre Havn, Reine. Parking znajduje się na zewnętrznym porcie. Po wjechaniu do Reine należy podążać za znakiem „P”. Przy parkingu znajduje się budka, gdzie można za darmo zrobić serwis kampera. Z tego parkingu na szlak mamy 1,8 km.
    B. Reine Sentrum Parkering. Parking położony w centrum przy stacji beznzynowej, pubu i restauracji.
    C. Reine Kultursenter. Położony po lewej stronie tuż przez centrum Reine.
  3. Uwaga, przy E10 znajduje się jeszcze zatoczka (punkt widokowy Reinehalsen). Podczas naszej wizyty był cały zastawiony przez kampery, ale w niższym sezonie można tam przystanąć.
Podejście po schodach na Reinebringen
Kamienne schody prowadzą na sam szczyt Reinebringen

Opis szlaku na Reinebrignen

Szlak na Reinebrignen leży na zachód od wioski rybackiej Reine. Szlak rozpoczyna się tuż za tunelem Ramsvika wzdłuż starej drogi, a początek oznaczony jest tablicą. Droga na Reinebringen składa się z 1978 schodów, ułożonych przez nepalskich Szerpów. Nie da się tutaj zgubić, ponieważ idziemy tylko i wyłącznie po schodach. Po drodze jest kilka kamiennych ławek, na których można odpocząć. Nam podejście zajęło niecałą godzinę.

Zejście jest tą są drogą.