O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Łatwe via ferraty w okolicy Jeziora Garda

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że okolice Jeziora Garda to istny raj dla fanów sportów outdoorowych. Podczas ostatniego pobytu rozszerzyliśmy nasz repertuar aktywności o via ferraty. Oprócz tego, że zapewniały nam codzienną dawkę sportu, to do tego miejsca, w których się znajdowały totalnie nas zachwycały. Poniżej opisujemy 5 via ferrat, które polecamy ze względu na ich niesamowite położenie oraz emocje, jakie nam dostarczyły.


O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj.

Opisy najpiękniejszych via ferrat nad Jeziorem Idro znajdziecie tutaj.

Jesteś pierwszy raz w Arco? O tym jak dojechać, gdzie spać i co robić piszemy tutaj.


Via ferrata Colodri

Widok na jezioro Garda ze szczytu via ferraty Colodri
PoziomB/C
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)10 min / 70 min/ 80 min
Przewyższenie190 m
WystawaE
StartParking w Arco – mapa

Mieszkając na kempingu w Arco na tę ferratę można wybrać się dosłownie w każdej chwili, bo dostaniemy się pod nią bez podjeżdżania samochodem. Zaczyna się na wysokości Kempingu Arco.

To była nasza pierwsza via ferrata i oceniamy ją jako łatwą (ciekawa opcja na dzień restowy między wspinaniem). Droga biegnie lekkimi trawersami wzdłuż góry Monte Colodri. Najtrudniejszym miejscem jest końcowa drabinka z klamer wyceniona na B/C. Wielkim atutem tej via ferraty jest widok na dolinę rzeki Sarca. Ze szczytu rozpościera się jeszcze piękniejszy widok na Arco, Monte Brione oraz jezioro Garda.. Po wejściuna górę już bez zabezpieczenia kierujemy się w prawo w stronę krzyża, który stoi na Monte Colodri. Zejście prowadzi zachodnią stroną góry i choć długie, jest bardzo przyjemne. Najpierw idziemy ścieżką przez las niedaleko sektora wspinaczkowego Murro dell’Assino, potem przez ogród oliwny i docieramy do Arco, gdzie bez wyrzutów sumienia możemy wstąpić na lody.

Via ferrata Fausto Susatti i via ferrata Mario Foletti

Widok na Val di Ledro z Via ferraty Susatti
PoziomB
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)120 min / 35 min/ 90 min
Przewyższenie450 m
WystawaS/E
StartNajlepiej zaparkować w miejscowości
Blacesa zwracając uwagę na znaki

Via ferrata Susatti jest na pewno jedną z najbardziej widokowych propozycji. Wybierając się tutaj musimy nastawić się na długie podejście, które trwa około 2 godzin (najpierw idziemy uliczkami z miejscowości Biacesa, a potem ścieżką przez las). Sama ferrata nie jest trudna, w sam raz na pierwsze spotkanie z ekspozycją. Jej finałem jest wejście na Cima Capi, skąd mamy szansę podziwiać przepiękną panoramę północnej części jeziora Garda. Idąc dalej przechodzimy na krótką ferratę Mario Foletti, która zaczyna się krótkim trawersem po klamrach.

Widok na północną część Jezrioa Garda z Cima Capi

Ciekawe jest to, że droga na Cima Capi biegnie linią obronną z czasów I wojny światowej. Po drodze mijamy schrony – do jednego zajrzeliśmy i nie było widać końca. Dodatkowo tuż przed wejściem na via ferratę Mario Foletti przechodzimy przez betonowe umocnienia.

Wycieczkę można połączyć z wejściem na pobliską Cima Rocca.

Via ferrata Signora delle Acque

Via ferrata Signora delle Aque - idziemy tuż obok wodospadu
PoziomC
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)30 min / 60 min/ 50 min
Przewyższenie155 m
WystawaE
StartParking w miejscowości Ballino – mapa

Ta via ferrata wywołała u nas sporą dawkę adrenaliny i endorfin! Samo jej położenie wprawia w zachwyt, ponieważ poprowadzona jest pionową ścianą tuż obok wodospadu. Prawie cały czas poruszamy się do góry po drabinkach zbudowanych z klamer, albo po stopniach wyciosanych w skale. Bliskość kaskad wody sprawia, że część metalowych elementów i skała są mokre, więc trzeba uważać na ewentualne poślizgnięcia. Długie, pionowe odcinki wymagają sporej wytrzymałości i siły. Przyda się też obycie z ekspozycją, bo pod nogami mamy sporo powietrza. Dodatkowymi atrakcjami są dwa mosty tybetańskie oraz luźna drabinka. Zejście z góry prowadzi szeroką, wygodną drogą.

Via ferrata Signora delle Aque - wspinamy się pionowo przy wodospadzie

Via ferrata, którą polecamy z całego serca (zwłaszcza na gorące dni), bo zrobiła na nas ogromne wrażenie! Co więcej, będąc tam około 17:00 byliśmy na niej zupełnie sami – wspaniały klimat.

Piękny wodospad, przy którym poprowadzona jest via ferrata Signora delle Aque

Via ferrata Rio Sallagoni

via ferrata rio sallagoni_trawers
PoziomC
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)15 min / 90 min/ 25 min
Przewyższenie200 m
WystawaW
StartParking przy drodze SP84 – mapa

Via ferrata wiedzie ścianami kanionu w pobliżu zamku Castello di Drena. Składa się głównie z trawersów po klamrach. Mimo, że nie są wysoko nad ziemią, wywołują sporo emocji, ponieważ momentami lina poręczowa przymocowana w dalszej odległości od ściany wymusza na nas poruszanie się w lekkim przewieszeniu. Ciekawym momentem jest przejście na drugą ścianę kanionu wykonując duży krok nad potokiem, który szumi pod naszymi stopami. W pewnym momencie wąwóz rozszerza się, a naszym oczom ukazuje wodospad otoczony bogatą roślinnością. Nad wodospadem wiedzie dosyć luźny most tybetański. Potem poruszamy się już głównie dnem kanionu.

Po przekroczeniu drugiego mostu mamy dwie możliwości: zejście z ferraty albo dalsza droga dnem. Należy pamiętać, że na ten odcinek absolutnie nie wybieramy się po dużych opadach, bo jest tam duże zagrożenie powodzią. Poruszamy się po kamienistym dnie potoku korzystając z nielicznych klamer. W tej części nie ma już liny poręczowej, więc musimy wytężać uwagę, żeby nie poślizgnąć się na mokrych skałach i kamieniach. Mimo, że ten odcinek nie jest klasyczną ferratą, polecamy się na niego wybrać, jeśli warunki nam na to pozwalają. Całość kończy się tuż przy Castello di Drena.

via ferrata rio sallagoni_ostatni odcinek

Via ferrata delle Aquile

Wyjście po spiralnej drabinie - via ferrata delle aquile
PoziomC/D (wariant E/F)
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)15 min / 120 min / 20 min
Przewyższenie150 m
WystawaS/E
StartParking w Andalo – mapa

To propozycja na całodniową wycieczkę, ponieważ samo dotarcie pod ferratę zajmuje trochę czasu. Via ferrata delle Aquile leży na południowo-wschodniej ścianie góry Paganella – około godziny jazdy samochodem na północ z Arco. Zimą znajdują się tutaj trasy narciarskie, a latem to znane miejsce dla fanów downhillu. Parkujemy w miejscowości Andalo na parkingu przy kolejce gondolowej (jest bezpłatny dla osób, które korzystają z kolejki). Bilet w dwie strony kosztował 18 euro za osobę. Aktualne informacje o cenach znajdziecie tutaj

Żeby dotrzeć pod via ferratę najpierw korzystamy w kolejki gondolowej, a potem 4-osobowej kanapy. Wysiadamy przy schronisku Rifiugio di Roda. Stąd idziemy w dół szlakiem 602 i po około 15 minutach jesteśmy przy tabliczce wskazującej początek ferraty.

Trawers na via ferracie delle aquile

Via ferrata delle Aquile jest bardzo zróżnicowana i zapewniła nam dawkę niezwykłych emocji i adrenaliny. Początkowo wiedzie stosunkowo łatwym terenem, po którym czekają nas bardziej wymagające zejścia po klamrach (wycenione na C/D). Następnie przed nami niezwykłe przejście eksponowanym trawersem. Z jednej strony musieliśmy się skupiać na poprawnym przepinaniu się między poręczówkami, a z drugiej – bardzo kusiły nas widoki, które roztaczały się wokół. W dalszej części ferraty czekają nas takie atrakcje jak: dwa mosty tybetańskie, spiralne drabinki, a dla najbardziej doświadczonych wahadło. Drabinki oraz wahadło można ominąć wybierając łatwiejsze warianty trasy. Decydując się na opcję z wahadłem musimy mieć świadomość, że czeka nas po nim trudny i siłowy fragment po małych stopniach o wycenie E/F.

Wybraliśmy łatwiejsze pionowe wejście po rysach o wycenie C. Za to nie odpuściliśmy spiralnych drabinek. Następują jedna po drugiej i łącznie mają około 40 metrów. Są dość chybotliwe, zwłaszcza jeśli ktoś oprócz nas się na nich znajduje. Wybierając się na nie trzeba nastawić się na sporo powietrza pod stopami. Po ich pokonaniu trafiamy na również eksponowany, dosyć wymagający siłowo pionowy fragment. Stąd już dwa kroki do końca ferraty i pamiątkowego zdjęcia ze stalowym symbolem orła. 

Wybierając się na tę ferratę warto wziąć pod uwagę, że znajduje się na wysokości około 2000 metrów n.p.m., więc temperatura może być niższa. To bardzo popularna ferrata ze względu na ciekawy przebieg, niezwykłe atrakcje oraz spektakularne widoki, dlatego w weekendy bywa zatłoczona.

Widok z via ferraty delle Aquile

Jeśli chcecie zobaczyć nasze przejście w wersji filmowej klikajcie niżej:


Przewodnik z którego korzystamy to: “Najpiękniejsze ferraty – Jezioro Garda” (autorzy: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka). Znajdziecie w nim dokładniejsze opisy, schematy, mapy oraz nawigaty.

przewodnik_via ferraty

Może interesują Cię inne aktywności nad Jeziorem Garda. Jeśli tak zapraszamy do innych wpisów:

Wspinanie w Arco

Rowery nad Jeziorem Garda


Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.