O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu - 4 najciekawsze szlaki na Senja

Wyspa Senja – 4 najciekawsze szlaki

Spis treści

Senja to wyspa na północy Norwegii (leży jeszcze dalej za kołem podbiegunowym niż Lofoty). Zrobiła na nas wrażenie dzikiej i jeszcze mało turystycznej. Mimo, że trafiliśmy na dość słabą pogodę (sporo chmur, przelotne opady), to nie poddawaliśmy się i codziennie wytrwale wychodziliśmy w góry. Dzięki temu zdobyliśmy 4 szczyty i uwierzcie nam… na niektórych zadziała się magia! Każdy z nich obfitował w inne widoki i przeżycia. Poniżej opisaliśmy 4 najciekawsze szlaki na wyspie Senja.


Wybierasz się na Lofoty? Zerknij do naszego wpisu Lofoty – top 10 miejsc

Jedziesz kamperem? Koniecznie zajrzyj do artykułu: Północ Norwegii kamperem – 10 praktycznych wskazówek.


Hesten – najpopularniejszy widok na Seglę

Informacje ogólne

Szlak na Hesten (557 m n.p.m.) jest jednym z najbardziej popularnych na Senji, to tutaj spotkaliśmy najwięcej osób. To za sprawą wprost zapierającego dech w piersiach widoku na sąsiednią Seglę. Przyznajemy, że sami weszliśmy na Hesten aż dwa razy, żeby zobaczyć ją w pełnej okazałości. Podobnie jak Segla, zbocza Hesten gwałtownie opadają aż do fiordu i to też jest niesamowity widok!

Długość szlaku5,9 km w dwie strony
Czas3-4 godziny
Przewyższenie500 m
TrudnośćNiska/Średnia. Po drodze brak trudności technicznych, jednak samo podejście na szczyt jest dość strome i wymaga podparcia się rękami. Przed szczytem ścieżka biegnie wzdłuż krawędzi zbocza, które opada pionowo do morza, wymagana jest duża czujność.
StartParking płatny za szkołą w miasteczku Fjordgard – google.maps

Jak tu dotrzeć?

Szlak rozpoczyna się w wiosce Fjordgård w północnej części Senji. Jadąc na zachód drogą 862, skręć w prawo w kierunku Fjordgård w pobliżu Mefjordbotn. Po drodze przejedziesz przez kilka tuneli. Po dojechaniu do miasteczka skręć w lewo za restauracją Segla Grill i zostaw samochód na płatnym parkingu za szkołą Montessori.

Aby dotrzeć do początku szlaku wróć do głównej drogi (tam gdzie restauracja Segla Grill) i skręć w lewo. Idź drogą w kierunku stoku narciarskiego – gdy droga się rozwidla jeszcze raz skręć w lewo i po kilku minutach minut znajdziesz się przy małej, drewnianej wiacie, przy której rozpoczyna się szlak.

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się przy drewnianej wiacie. Ruszamy ścieżką zgodnie z drogowskazem z nazwą szczytu. Początkowo idziemy dobrze widoczną i oznaczoną ścieżką, która biegnie wśród niskich drzew. Co jakiś czas poruszamy się po drewnianych kładkach, dzięki którym suchą stopą przekraczamy strumyki. Następnie szlak robi się bardziej stromy, ale cały czas wiedzie wydeptaną ścieżką. My doszliśmy nią aż do przełęczy między Hesten a Seglą, skąd pochodzą liczne zdjęcia z najbardziej znanym widokiem z Senji.

Następnie skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż opadającej aż do fiordu krawędzi. Należy tutaj zachować dużą ostrożność. Szlak biegnie częściowo po skałach. Sama końcówka, prowadząca na szczyt, jest najbardziej stroma i chwilami musimy pomóc sobie rękami.

Szlak powrotny biegnie tą samą drogą.

Husfjellet – rozległe widoki na fiordy

Informacje ogólne

Husfjellet (632 m n.p.m.) to nieszczególnie wymagający szczyt, za to z pięknymi widokami na fiordy. Nam szczególnie w pamięci utknął widok na rozrzucone wysepki na Bergsfjorden. Fragment szlaku biegnie lekko podmokłym terenem (częściowo po drewnianych, lekko rozpadających się kładkach), weźcie to pod uwagę wybierając się na Husfjellet po opadach deszczu.

Długość szlaku8,4 km
Czas3-4 godziny
Przewyższenie673 m
TrudnośćNiska. Na szlaku brak trudności technicznych, w większości nie jest też bardzo stromy. Jedyną niedogodnością są podmokłe tereny na bardziej płaskim odcinku.
StartParking płatny w miasteczku Skaland, w pobliżu sklepu Joker – google.maps

Jak tu dotrzeć?

Husfjellet znajduje się w północno-zachodniej części wyspy w pobliżu miasteczek Skaland i Bøvær. Najlepiej dojechać prosto do Skaland i zostawić samochód na płatnym parkingu na przeciwko sklepu Joker.

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się przy tablicy informacyjnej. Przez około 1 kilometr biegnie szeroką drogą aż do Myran, gdzie znajduje się wiata i miejsce na ognisko. Następnie szlak skręca w prawo i rozpoczynamy podejście ścieżką wśród niskich drzew i paproci. Po około 1h od startu docieramy do punktu widokowego Sommardelen (327 m n.p.m.), z którego możemy podziwiać panoramę Bergsfjorden, który usiany jest licznymi wysepkami. Stąd też już widać nasz cel – Husfjellet oraz szlak, który na niego prowadzi. Możecie udać się prosto tam, albo podobnie jak my odbić jeszcze na prawo, by w drodze na Husfjellet zdobyć jeszcze jeden szczyt – Litjebrusen (522 m n.p.m.). Najpierw przechodzimy lekko podmokłym terenem (częściowo po rozpadających się drewnianych kładkach), a potem podchodzimy zakosami w stronę szczytu. Przed samym wierzchołkiem jest wąska przełączka i dosłownie 2-3 metry musimy pokonać z użyciem rąk, przytrzymując się skał. Rozpościera się stąd piękny widok na Steinfjorden.

Po chwili odpoczynku idziemy w stronę Husfjellet. Szlak prowadzi przełęczą wzdłuż samej krawędzi. Po niecałej godzinie docieramy na szczyt. Wśród przewalających się między fiordami chmur wypatrujemy widoków. Rzucają nam się w oczy ostre wierzchołki Okshornan, nazywane też zębami diabła. Nawet z odległości robią niesamowite wrażenie.

Ze szczytu schodzimy widocznym szlakiem w stronę Sommardalen i potem już znajomą ścieżką na parking.

Keipen – ponad chmurami

Informacje ogólne

Keipen (938 m n.p.m.) to czwarty pod względem wysokości szczyt na Senji. Przy dobrej widoczności możecie stąd podziwiać widoki na m.in. Ørnfjorden, Husoy, Seglę, Barden i Breitinden. Jednak nawet jak pogoda na pierwszy rzut oka wydaje się średnia, to i tak polecamy próbować wejść na szczyt. Jesteśmy ludźmi silnej wiary i nam akurat trud wejścia się opłacił, bo udało nam się wyjść ponad chmury i cieszyć wprost bajkowymi widokami. Podejście na Keipen przez większość czasu jest dość strome, więc szlak polecamy osobom z przyzwoitą formą.

Wejście na Keipen możecie połączyć z wejściem na sąsiedni szczyt – Grytetippen. Wtedy doliczcie około 30 minut na przejście między szczytami.

Długość szlaku8 km w dwie strony
Czas4 godziny
Przewyższenie855 m
TrudnośćŚrednia. Szlak jest całkiem stromy, więc warto mieć dobrą formę.
Brak trudności technicznych.
StartParking na zatoczce przed tunelem – google.maps

Jak tu dotrzeć?

Szlak znajduje się na północy wyspy. Jadąc na zachód drogą 862 skręć w prawo w kierunku Fjordgard. Tuż przed pierwszym tunelem znajduje się zatoczka na 8-10 samochodów. To punkt startu na szczyty Barden, Keipen i Grytetippen.

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się przy parkingu przed wlotem do tunelu w stronę miejscowości Fjordgard. Przy starcie znajduje się tabliczka informacyjna. Pierwszy odcinek jest bardzo błotnisty ze względu na rzeczkę, która spływa zboczem. Warto zadbać o odpowiednie obuwie, bo nawet w słoneczne dni szlak może być mokry.

Po 15 minutach dochodzimy na wypłaszczenie, gdzie szlak się rozwidla. Idąc w lewo dojdziecie na Barden, a w prawo na Keipen lub Grytetippen. My zgodnie z planem odbijamy w prawo i idziemy za niebieskimi i czerwonymi oznaczeniami szlaku (kijki, pomalowane kamienie, strzałki). Ścieżka początkowo lekko opada w dół i znów wznosi się ku górze. Kolejny odcinek to po prostu dzida w górę. Po około 300 metrach przewyższenia teren lekko się wypłaszcza i możemy złapać oddech. Pogoda mało nam sprzyja, cały czas poruszamy się w gęstej chmurze i uważnie wyszukujemy kolejne oznaczenia. Szlak ponownie staje się bardziej stromy i podchodzimy za zmianę wydeptaną ścieżką i po kamieniach (tutaj od czasu do czasu ustawione są kopczyki). Po niecałych 2 godzinach docieramy do rozgałęzienia szlaków. W lewo idzie się na Grytetippen, a w prawo na Keipen.

Przez chwilę idziemy grzbietem i nagle chmury się rozstępują, a my wreszcie widzimy nasz cel. Sprawnie podchodzimy wyżej i 2,5 godziny od startu stajemy na szczycie. Nie możemy uwierzyć własnym oczom. Pod nami po horyzont rozciąga się biała kołderka z chmur, przez którą przedzierają się tylko najwyższe szczyty. Ten bajkowy krajobraz towarzyszy nam aż do zachodu słońca.

Powrót odbywa się tą samą drogą.

Breitind – szlak na najwyższy szczyt wyspy

Informacje ogólne

Breitind (1001 n n.p.m.) to najwyższy szczyt na wyspie Senja. W internecie nie znaleźliśmy wiele informacji na temat tego szlaku, więc po zdobyciu kilku innych szczytów na dość dużym luzie wybraliśmy się i na ten. Mimo niedzieli i przepięknej, słonecznej pogody na szlaku nie spotkaliśmy wielu osób (minęliśmy dosłownie 6). Nie dało nam to jednak wiele do myślenia. Dopiero po dotarciu na grań zrozumieliśmy dlaczego niewiele osób się tu zapuszcza. Szlak po prostu robi się bardzo przepaścisty. Ostatnie metry na szczyt to podejście z użyciem rąk w dość dużej ekspozycji bez sztucznych ubezpieczeń. W związku z tym ten szlak polecamy osobom z dobrą formą oraz przede wszystkim posiadającym doświadczenie w poruszaniu się w wysokich partiach gór.

Jeśli jesteś osobą z doświadczeniem górskim to bardzo polecamy ten szlak, właśnie ze względu na niezwykle ekscytującą końcówkę oraz wspaniały widok na całą wyspę ze szczytu.

Rozległe widoki na Senję z najwyższego szczytu - Breitind
Rozległe widoki na Senję z najwyższego szczytu
Długość szlaku7,5 km
Czas5-6 godzin
Przewyższenie950 m
TrudnośćWysoka, szlak polecamy osobom z doświadczeniem w wyższych partiach gór. Ostatni odcinek na szczyt jest nieubezpieczony i przepaścisty. Konieczność używania rąk. Teren o trudności 1+.
StartParking przy drodze nr 862 – google.maps

Jak tu dotrzeć?

Szlak znajduje się w północnej części wyspy między miejscowościami Mefjordbotn i Senjahopen. Jeśli podróżujesz na zachód drogą 862, zatoczka znajduje się po prawej stronie.

Opis szlaku

Szlak rozpoczyna się po drugiej stronie ulicy od parkingu i od początku jest dobrze oznaczony niebieską farbą. Początkowo prowadzi po kamieniach dość stromo do góry przez brzozowy lasek i paprocie. Ten odcinek kończy się małą drabinką, po której wchodzimy na bardziej płaski teren. W pobliżu jeziora, które mijamy po prawej stronie, widzimy kilkanaście domków letniskowych. Następnie poruszamy się niezbyt wymagającą ścieżka do kolejnego jeziora, leżącego nieco wyżej. Odpoczywamy chwilę na kamieniach i rozpoczynamy żmudne i strome podejście aż do grani prowadzącej na szczyt.

Na grani wchodzimy w przepaścisty teren, gdzie poruszamy się używając rąk. Najtrudniejszym miejscem jest 3-metrowa ścianka, na którą musimy wejść, mając sporą ekspozycję za plecami. Do samego szczytu trudności nie odpuszczają i poruszamy się bardzo czujnie. Po około 30 minutach od wejścia na grań stajemy na szczycie najwyższej góry na wyspie Senja, skąd roztacza się widok 360 stopni na fiordy i wyspę. Przy dobrej widoczności widać nawet szczyty leżące na lądzie.

Powrót odbywa się tą samą drogą.


Zdobyłeś któryś z opisanych szczytów? Jakie są Twoje wrażenia?

A może masz jeszcze jakiś do polecenia? Podziel się nim w komentarzu.