O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

  • Home
  • /
  • Grecja
  • /
  • Wspinanie w Leonidio – opis rejonu
Okładka do wpisu o rejonie wspinaczkowym Leonidio

Wspinanie w Leonidio – opis rejonu

Spis treści

O rejonie

Informacje ogólne

Leonidio to stosunkowo młody, ale bardzo rozwinięty rejon wspinaczkowy. Pierwsze drogi sportowe zostały obite w 2008 roku, a obecnie rejon Leonidio-Kyparissi liczy ponad 2500 dróg i wciąż jest eksplorowany! Leonidio to jedna z naszych ulubionych destynacji wspinaczkowych, którą polecamy każdemu. Dlaczego? Znajdziecie tu drogi o różnym poziomie trudności na różnych rodzajach wapienia (szarym, żółtym i czerwonym). Drogi mają zróżnicowany charakter: od czujnych dróg w połogu, po bogate w tufy przewieszki. Leonidio jest znane głównie z dróg sportowych, ale wielbiciele wielowyciągówek też znajdą coś dla siebie (w rejonie wytyczono 37 dróg o długości nawet do 245 metrów). Wielkim atutem jest bardzo dobre obicie (na większości sektorów), co jak się domyślacie, pozytywnie przekłada się na komfort psychiczny wspinacza. Do tego dochodzą jeszcze piękne widoki dolin i morza, dobra pogoda, pyszne jedzenie i przepis na udany wspinaczkowy wypad gotowy!


Interesują Cię inne destynacje wspinaczkowe? Koniecznie zajrzyj do następujących wpisów:


Najlepszy sezon na wspin

Najlepszy sezon na wspinanie w Leonidio przypada między październikiem a kwietniem. Wiele sektorów ma południową wystawę i są idealną destynacją na typowo zimowe miesiące. Najwyższe sumy opadów odnotowywane są w listopadzie, ale są to zazwyczaj nagłe, krótkie ulewy.

Do tej pory Leonidio odwiedziliśmy dwukrotnie na przełomie października/listopada oraz w marcu. Okres jesienny charakteryzował jeszcze całkiem wysokimi temperaturami. W słonecznie dni wpinaliśmy się tylko w sektorach zacienionych (np. Sabaton, Hideout, Jupiter, H.A.D.A.). Było kilka deszczowych dni, ale skała szybko wysychała. Na południowej wystawie wspinanie było możliwe nawet tego samego dnia. Dla nas zaletą tego okresu była przyjemna temperatura wody w morzu – po wspinie miło było się orzeźwić.

Z kolei w marcu temperatury pozwalały na wspinanie nawet w nasłonecznionych sektorach. Za to wieczory i poranki były rześkie, na pewno potrzebna była puchówka.

Topo

Są dwa topo rejonu Leonidio-Kyparissi:

1/ Leonidio & Kyparissi autorstwa Aris Theodoropoulos, Katie Roussos – do nabycia w księgarni w miasteczku oraz w niektórych sklepikach i restauracjach (wystarczy się dobrze rozejrzeć:)); ten przewodnik wyróżnia to, że drogi mają krótkie opisy oraz są oznaczone gwiazdkami i nutkami (im więcej gwiazdek, tym piękniejsza droga, nutki oznaczają najwspanialsze drogi w rejonie)

2/ Leonidio, Kyparissi & more – Climbing Guidebook wydane przez Panjika Cooperative – do nabycia w sklepie i kawiarni Panjika oraz innych punktach w miasteczku. Najnowsze wydanie jest ze stycznia 2023 i zawiera opis 2340 obitych dróg w 90 sektorach.

Sprzęt

Rekomendujemy zabranie liny 80-metrowej, ponieważ wiele dróg ma długość 35-40 metrów. Drogi są dobrze obite i zazwyczaj wykorzystacie 15-25 ekspresów w zależności od długości drogi. Polecamy noszenie kasku pod skałami, bo nieraz słyszeliśmy spadające kamienie (np. strącane przez kozy lub po prostu odpadające od skały po deszczu).

Informacje praktyczne

Kilka słów o Leonidio

Leonidio to malutkie miasteczko na Peloponezie, które liczy niecałe 6000 mieszkańców. Leży w podłużnej dolinie, która otoczona jest pięknymi, wapiennymi skałami. Wspinać się chce od samego patrzenia 🙂 Nie jest zatłoczone przez turystów, co nadaje mu jeszcze lepszy klimat. Jedynymi osobami spoza lokalnej społeczności, które tam spotkaliśmy byli inni wspinacze, i to z całej Europy. Miejscem stworzonym właśnie z myślą o nich jest kawiarnia Panjika. W Leonidio jest kilka sklepów wspinaczkowych, gdzie można uzupełnić sprzęt, kupić buty czy odzież wspinaczkową.

W miasteczku są dwa całkiem dobrze zaopatrzone supermarkety (jeden otwarty w niedzielę), wiele restauracji, piekarnie (zamknięte w niedzielę), małe warzywniaki, dwie stacje benzynowe, apteka, sklepy z pamiątkami. Co poniedziałek w Leonidio odbywa się targ, gdzie można wpaść po świeże owoce i warzywa.

Jedna z restauracji w Leonidio (In Leonidio)

Sklepik z warzywami i owocami przy głównej ulicy w Leonidio

Dojazd

Z Polski najlepiej dolecieć do Aten (dobre połączenia Ryanairem z Modlina, Katowic i Krakowa) i na miejscu wynająć samochód. Z lotniska do Leonidio jest 240 km, a droga zajmuje około 3.5h, jeśli zdecydujemy się na przejazd płatną autostradą. Na bramkach wydamy w jedną stronę około 10 euro i jest to zdecydowanie lepsza opcja niż bezpłatne drogi, którymi przejazd wydłuża się o ponad godzinę. Jeżeli nie planujemy wynajmowania samochodu na lotnisku, to z Aten bezpośrednio do Leonidio dojedziemy autobusem. Na tej stronie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Z Polski możemy również wybrać się samochodem. Jest to jednak okropnie długa droga – 2400 km z Warszawy ciągłej jazdy przez około 30 godzin.

Samochód przyda się również na miejscu, do większości sektorów będziecie podjeżdżać.

Zakwaterowanie

Noclegów najlepiej szukać przez booking lub airbnb. Baza noclegowa jest naprawdę szeroka, zarówno w samym Leonidio, jak i pobliskich miejscowościach. Plusem mieszkania w miasteczku jest to, że do części sektorów można dojść pieszo.

W Plaka (4 kilometry od Leonidio) znajduje się kemping Semeli, który oferuje miejsca pod namiot i kampera.

Widzieliśmy też wspinaczy mieszkających w busach i kamperach. Co do zasady kempingowanie na dziko w Grecji nie jest dozwolone, ale w niektórych rejonach jest tolerowane poza sezonem (w tym w Leonidio). W związku z tym warto dbać, żeby ten przywilej nie został odebrany. Zamiast nocować na jednej z ulic w miasteczku, zaparkujcie na darmowym parkingu w Plaka.

Opis wybranych sektorów wspinaczkowych

Poniżej znajdziecie opis kilku sektorów, w których się wspinaliśmy wraz z polecanymi drogami. Są to głównie drogi dla początkujących i średnio-zaawansowanych.

Sabaton

Jeden z najbardziej popularnych rejonów ze względu na krótkie podejście pod skały i duży zakres dostępnych trudności. Drogi tutaj mają od 10 do 25 metrów i są krótkie w porównaniu z innymi sektorami. W ciepłe i słoneczne dni atutem tego rejonu jest jego wystawa. Praktycznie cały dzień możemy wspinać się w cieniu. Znajdziemy też miejsce na powieszenie hamaka wśród drzewek oliwnych i spokojny odpoczynek. Wspinanie jest bardzo urozmaicone. Zdecydowanie polecamy wstawić się w drogę Ronti (6a+), na której występuje morze małych tufek. Z trudniejszych propozycji obowiązkowo warto spróbować Fun and Fuck (6c+), jedna z ładniejszych i najbardziej urozmaiconych dróg jakie tu robiłem.

Polecane drogi

  • 5a-5c+ Ilektra i Gabriel (idealne drogi na świetne fotki z morzem w tle.), Maminas
  • 6a+ Pavlos, Ronti, S.O.K.
  • 6b My Sexual Programme, Fuck the System, Ariadni
  • 6b+ Savra
  • 6c Angel Low, Born 2 Be Precious
  • 6c+ Fun and Fuck (rewelacyjna droga)
  • 7a Makari
  • 7a+ Roro

Jak tu dotrzeć?

Z Leonidio kierujemy się na północ w stronę Aten. Po około 500 metrach za dużym zakrętem w lewo znajdziemy zatoczki po obu stronach drogi, na których możemy bezpiecznie zostawić samochód. Dojście pod skały zajmuje dosłownie 2 minuty.

Arcadia

Arcadia to nowy, obity w 2020 roku, sektor, który obecnie liczy 42 drogi w wycenach 5a-7a+ (większość dróg w trudnościach 6a-6c+). Sektor jest świeży, więc możecie spodziewać się naprawdę dobrego tarcia i ostrej skały. Wspinamy się tu głównie po szarym i pomarańczowym wapieniu, bogatym w kieszonki i stopnie. Obicie jest bardzo przyjemne. Sektor ma wystawę północno-wschodnią i przez większą część dnia drogi są zacienione.

Polecane drogi

  • 5c+ Litsa
  • 6a Satyr
  • 6b Midas Touch, Pandora’s Box
  • 6c Never on Sunday

Jak tu dotrzeć?

Arcadia to sektor położony około 30 kilometrów od Leonidio (w stronę Aten). Dokładnie 50 metrów przed kempingiem Repodina, parkujemy na zatoczce po lewej stronie drogi albo wjeżdżamy w lewo w szutrową drogą biegnącą wśród oliwnych drzew (Google Maps). Na wjeździe może być powieszony łańcuch, ale temat jest dogadany z właścicielem, więc można go zdjąć i zaparkować wśród drzew obok łódek. Dalej idziemy wzdłuż drogi około 100m, a następnie skręcamy w oznaczoną kopczykami ścieżkę, prowadzącą pod sektor. Podejście trwa 5 minut.

Hideout (rejon Kyparissi)

Sektor Hideout to nasze największe odkrycie podczas ostatniego pobytu w Leonidio. Znajduje się w rejonie Kyparissi (około 1h drogi z Leonidio). Sektor położny jest na klifie, do którego schodzi się stromymi ścieżkami połączonymi via ferratą (do pokonania jest kilka drabinek z klamer). Wizualnie sektor jest przepiękny. Możecie się nastawić na dużo wspinania po pomarańczowej skale, bogatej w rożnego typu nacieki (tufy, kalafiory, żeberka), a to wszystko w bardzo przystępnych wycenach od 6a! Więc jeśli to nie jest jeszcze Wasz czas na Mars, czy Elonę, a chcielibyście doświadczyć wspinania po tufach, to Hideout będzie idealnym miejscem! Hideout jest świetnym sektorem na gorące, słoneczne dni, bo przez większą cześć dnia drogi znajdują się w cieniu, przez co niestety bywa tłoczno. Z minusów wymienilibyśmy jeszcze brak wygodnego miejsca pod skałami. Porusza się i asekuruje ze stosunkowo wąskiej ścieżki, momentami ubezpieczonej liną. Zdecydowanie odradzamy sektor osobom z dziećmi.

Będąc tutaj obejrzyjcie się czasem na szumiące za plecami morze, a być może będziecie mieć tyle szczęścia co my i zobaczycie wypływające na powierzchnię żółwie morskie!

Polecane drogi

  • 6a Tufa dreams
  • 6a+Lenga, Tufa Column, Myrtoan Bridge
  • 6b Faskómilo
  • 6b+Satellite of love
  • 6c Anadam Papadam, Wings of Desire
  • 6c+Myrtilus
  • 7a Tufa Column Ext

Jak tu dotrzeć?

Hideout znajduje się na południe od Leonidio i droga zajmuje około 1 godziny. Kierujcie się na Kapsala-Hideout Climbing Parking oznaczony w google maps. Zejście do sektoru zaczyna się około 50 metrów dalej po lewej stronie drogi przy znaku drogowym. Oznaczone jest dużymi kopczykami z kamieni. Ścieżka od razu dość stromo schodzi w dół i już na jej początku polecamy założyć kaski. W pewnym momencie dojedziecie do odcinków ubezpieczonych liną. Pionowe fragmenty pokonacie z użyciem stalowych klamer przymocowanych do skały. Zejście zajmuje około 20 minut.

Skiadhianiko

Już z daleka widać majestat i wielkość ściany. Dochodząc tutaj w powietrzu unosi się intensywny zapach oregano. Sektor ma wystawę południową, więc słońce operuje praktycznie przez cały dzień. Pod skałą znajdziemy sporo zacienionych miejsc idealnych do asekuracji oraz odpoczynku w hamaku. Skiadhianiko to duży rejon z przewagą dróg w zakresie szóstkowym. W lewej części znajdziemy sporo ładnych i technicznych połogo-pionowych dróg po szarych płytach. Jednak najciekawszą częścią tego sektoru jest jego prawa strona, gdzie znajdziemy trudniejsze drogi po pomarańczowym wapieniu. Drogi bywają lekko przewieszone, więc dobra praca nóg i wykorzystanie skręcania się będzie bardzo pomocna. Szczególnie polecamy drogę Ramasca 6c+/7a, która jest klasykiem w całym Leonidio w swojej wycenie.

Tree 6b – przyjemna, krótka, lekko przewieszona droga

Polecane drogi

  • 5a – 5c+ Sushi, Viva Loxa, Souxou Mouxou
  • 6b Tree
  • 6b+ Eye of the Tiget
  • 6c+ Ramasca
  • 7a Brown Cougar
  • 7b Red Honey

Jak tu dotrzeć?

Z Leonidio kierujemy się na wschód w stronę miejscowości Kosmas. Po około 11 kilometrach przejeżdżamy przez most, a 500 metrów dalej po prawej stronie znajdziemy zatoczkę z małą kapliczką, przy której możemy zaparkować. Idziemy dalej około 50 metrów do zejścia na dno wyschniętej rzeki. Po jej przekroczeniu idziemy wyraźnie wytyczoną ścieżką, aż naszym oczom ukaże się sektor. Dojście zajmuje około 20 minut i nie jest wymagające.

Hospital

Ten sektor jest doskonale widoczny z centrum Leonidio. Czerwono-krwisty kolor ściany zwraca uwagę każdego, kto tu przyjeżdża. Wspinanie charakteryzuje się bardzo długimi, technicznymi drogami z dużymi chwytami, rysami i dobrymi półkami na resty. Wybierając się tutaj koniecznie weźcie linę 80-metrową i pamiętajcie o węźle na końcu (zawsze)! Długości niektórych dróg dochodzą nawet do 50 metrów. Na niektórych z nich znajdziemy stanowiska pośrednie, jednak zdecydowanie warto zmierzyć się z całą drogą. Skała ma wystawę południową więc w bezchmurne dni słońce będzie nam grzać w plecy cały dzień. W ciepłe dni może to być nie do zniesienia, tym bardziej że podczas asekuracji/odpoczynku ciężko znaleźć zacienione miejsce.

Polecane drogi

  • 5a – 5c+ Forget Me Not, Madri, Vaskina
  • 6a+ Distomo

Jak tu dotrzeć?

Podejście pod skały zaczynamy spod szpitala w Leonidio. Samochód możemy zostawić na parkingu tuż przy szpitalu, nie blokując wjazdu dla karetek! Kierujemy się w stronę pobliskiego kościółka, za którym skręcamy w prawo, a następnie w lewo. Po dojściu do ostatnich domków zbaczamy na ścieżkę z prawej strony i kontynuujemy do okrągłej studni, przy której skręcamy w prawo i dalej podążamy za czerwonymi kropkami namalowanymi na skałach. Cała trasa zajmuje od 20 do 30 minut i jest dosyć stroma.

Dornroschen

Świetny sektor z technicznym wspinaniem po szarym. Zdajemy sobie sprawę, że do Leonidio nie przyjeżdża się, żeby wspinać się po szarych płytach, jednak warto zajrzeć tutaj choćby na pół dnia. Rozpościera się stąd jedna z najpiękniejszych panoram doliny, w której leży miasteczko. Ze względu na bliskość miasta może być tłoczno z rana, kiedy ściany są jeszcze w cieniu.

Polecane Drogi

  • 5a – 5c+ Three Holy Kings, Es War Einmal
  • 6b Benny

Jak tu dotrzeć?

Wyjeżdżając z Leonidio w stronę Aten, około 500 metrów za supermarketem Panagiotopoulos skręcamy w lewo w szutrową drogę. Dojeżdżamy do ostrego, stromego zakrętu w prawo i szukamy dogodnego miejsca do zaparkowania. Następnie idziemy wzdłuż drogi i skręcamy w prawo w małą ścieżkę tuż przy położonej na ziemi czaszce krowy. Po chwili ścieżka się rozwidla, a my skręcamy w lewo. Dojście pod sektor zajmuje około 15 minut.

Mad Wall

Sektor z długimi 30-metrowymi drogami po szarej skale. Mamy do wyboru dużo linii o trudnościach do 6b, przez co bywa zatłoczony. Wspinanie charakteryzuje się dosyć czujnymi ruchami z użyciem licznych odciągów, klam i krawądek. Możemy tutaj sprawdzić swoje przygotowanie wytrzymałościowe, bo drogi są ciągowe.

Polecane drogi

  • 6a Rock Love
  • 6b Politiki Kouzina, Don’t Panic

Jak tu dotrzeć?

Dojście tak jak na Theos, z tym że na rozwidleniu skręcamy w lewo zgodnie ze wskazówkami na kamieniach.

Vlychada (rejon Kyparissi)

Wspaniały rejon położony tuż przy plaży. My wybraliśmy się tutaj ze względu na intensywne opady deszczu w Leonidio. Droga wiedzie przez góry i jest niesamowicie widokowa. Na trasie mijamy małe greckie wioski, zielone doliny, stada owiec, a moment w którym wyłania się widok na morze zapiera dech w piersiach. Na samej plaży panuje cisza i spokój. Nie znajdziemy tam barów ani knajp. Mimo iż jest to miejsce dosyć oddalone od Leonidio, to gorąco polecamy wybrać się tutaj chociaż na jeden dzień. Sektor oferuje wspinanie zarówno po szarym wapieniu, jak i przewieszonych pomarańczowych ścianach.

Polecane drogi

  • 5a – 5+ Laloudi, Mura Rossa, Nikiforos
  • 6a Into the Groove
  • 6b Tandalo
  • 6b+ C’ a L’enveres

Jak tu dotrzeć?

Z Leonidio trzeba kierować się na południe w stronę Kyparissi. Na ostrym zakręcie z greckim kościołem prawosławnym jedziemy prosto w kierunku południowym na miejscowość Zarakas. Przejeżdżamy przez nią i kierujemy się na wschód w stronę morza. Dojazd jest dosyć skomplikowany, dlatego najłatwiej skorzystać z google maps i wpisać GPS: 36.858236, 23.037808.

A na koniec filmowe podsumowanie naszego pierwszego wspinu w Leonidio (2019)!

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.