O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu z opisem podejścia na Munken

Szlak na Munken (Lofoty) – opis

Spis treści

Na Munken warto wybrać się nie tylko po widoki ze szczytu, ale przede wszystkim po górskie krajobrazy, które towarzyszą nam przez całą drogę. Liczne górskie jeziora, wodospad, podmokłe tereny obrośnięte trawą bawełnianą niezwykle urozmaicają wędrówkę. Szlak na Munken jest średniej trudności i doradzamy przeznaczyć na niego cały dzień. Dobrym pomysłem jest połączenie go z noclegiem w namiocie w górach albo w chatce Munkebu.

Ewa w drodze na Munknen, w tle jezioro oraz szczyty gór

Wybierasz się na Lofoty? Zerknij do naszego wpisu Lofoty – top 10 miejsc

Jedziesz kamperem? Koniecznie zajrzyj do artykułu: Północ Norwegii kamperem – 10 praktycznych wskazówek.


Informacje ogólne

Długość szlaku12,5 km w dwie strony
Czas7-8 godzin
Przewyższenie770 m n.p.m.; Suma podejść: 996 metrów
TrudnośćŚrednia, wynikająca z długości szlaku oraz sumy podejść; brak trudności technicznych
StartParking przy początku szlaku w miasteczku Sørvågen –google.maps

Dojazd i parking

Szlak na Munken rozpoczyna się w miejscowości Sørvågen, która leży kilka kilometrów przed końcem trasy E10. Jadąc w stronę Å mijamy po prawej stronie jezioro Sørvågvatnet, następnie duży parking (naprzeciwko budynków szkoły). Na skrzyżowaniu (na rogu zobaczycie dużo skrzynek pocztowych) skręcamy w prawo i jedziemy do końca drogi, gdzie znajduje się parking. Jest tam płatna toaleta.

Bawełniana trawa i óry w tle
Trawa bawełniana

Wejście na Munken – opis szlaku

Parking – Munkebu (około 3h)

Ruszamy z parkingu ścieżką wzdłuż budynków. Idziemy w stronę wodospadu i przekraczamy rzeczkę przez mostek. Następnie idziemy wzdłuż prawego brzegu jeziora Studalvatnet. Okrążamy małą zatoczkę i widzimy wyraźne odbicie w prawo oraz tabliczkę z kierunkiem na „Munkebu”. Zaczynamy piąć się pod górę. Szlak biegnie po wielkich, płaskich skałach, które po deszczu potrafią być śliskie. Podczas podejścia możemy pomóc sobie łańcuchami.

Następnie idziemy praktycznie płaskim terenem wzdłuż kolejnego, położonego niżej jeziora. Podziwiamy gładkie, skalne ściany ginące w jeziornej toni. Cały czas podążamy ścieżką, która to wznosi się, to lekko opada. Mijamy rozwidlenie szlaków i podchodzimy po trawiastym zboczu. Po lewej stronie rozpościera się widok na kolejne jezioro, a w oddali, w małej dolince widzimy malutkie budynki schroniska Munkebu (warunki noclegu znajdziecie poniżej). Dochodzimy do niego obniżającym się, lekko podmokłym terenem. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek przed podejściem na szczyt Munken.

Wokół schroniska znajduje się kilka miejsc idealnych pod namiot.

Munkebu – Munken (około 1h)

Spod budynków schroniska ruszamy ścieżką dalej na północ. W pewnym momencie szlak odbija w prawo i zakosami podchodzimy coraz wyżej. Ścieżka jest momentami stroma, ale brak na niej technicznych trudności. Po około godzinie stajemy na płaskim, kamienistym szczycie. Najwyższy punkt (770 m n.p.m), do którego można dotrzeć pieszo znajduje się po prawej stronie. Za nim zobaczycie szczyt właściwy (797 m n.p.m.) dostępny jedynie drogą wspinaczkową.

Zejście (około 2h)

Zejść można dokładnie tym samym szlakiem, którym podchodziliśmy.

Jeśli jednak podobnie jak my wolicie pętelki, to jest możliwość pewnego zróżnicowania trasy. Ze szczytu schodzimy tą samą ścieżką do Munkebu i kontynuujemy drogę znanym nam szlakiem na wzniesienie. Po zejściu trawiastym zboczem odbijamy w lewo (zamiast w prawo). Trawersujemy górę idąc wśród niskiej roślinności. Przed nami widzimy bezkresne wody Morza Norweskiego. Następnie na rozwidleniu skręcamy w prawo, a szlak zaczyna mocno opadać w dół. Dochodzimy do jeziora, które mijaliśmy na samym początku wycieczki. Do parkingu wracamy znanym już szlakiem.

Nocleg w Munkebu

W Norwegii znajduje się 570 chatek (cabins) w różnych miejscach w kraju, które należą do Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego (DNT). Podobnie jest z Munkebu – chatka górską, którą mijamy w drodze na Munken. Jakie są zasady noclegu?

Klucz do Munkebu znajduje się w centrum informacji turystycznej w Moskenes. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca w wyprzedzeniem, ale możecie też zajrzeć do informacji i sprawdzić, czy są wolne łóżka tego samego dnia. Przynajmniej jedna osoba z Waszej ekipy musi należeć do DNT. Pobyt w Munkebu jest płatny.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie DNT (znajduje się tam wyszukiwarka domków i zasady rezerwacji).

Chatki górskie Munkebu nad jeziorkami- szlak na Munken
Górskie chatki Munkebu to świetne miejsce na nocleg. Obok jest też kilka płaskich miejsc, idealnych pod namiot.

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.