O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

4 piękne via ferraty nad Jeziorem Idro

Urokliwe Jezioro Idro położone wśród porośniętych lasami gór jest spokojniejszą alternatywą dla Jeziora Garda. Leży na wysokości 368 m n.p.m. na granicy dwóch prowincji: Trentino i Brescia. Swoją nazwę wzięło od legendarnego potwora Idra, zamieszkującego niegdyś wody jeziora. Nas zauroczyła panująca tu cisza i niekomercyjny charakter. Udało nam się nawet znaleźć miejsce na powieszenie hamaka tuż przy jeziorze i krótki odpoczynek między ferratami.

Nad Lago d’Idro wybraliśmy się na jeden dzień, żeby sprawdzić się na 4 tutejszych ferratach. Wszystkie znajdują się na ścianach o zachodniej wystawie i są częściowo zalesione, więc są atrakcyjnym wyborem na upalne dni. Trzy pierwsze to ferraty dla średniozaawansowanych z kilkoma bardziej wymagającymi miejscami, za to ostatnia – Via ferrata Sasse to propozycja dla początkujących. 


O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj.

Opisy najpiękniejszych via ferrat nad Jeziorem Garda znajdziecie tutaj.


Via ferrata Crench

Widok na płudiowy kraniec Jeziora Idro z Puenta Pelada
PoziomC/D
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)20 min / 45 min/ 20 min
Przewyższenie180 m
WystawaS/W
StartParking w miejscowości Crone – mapa

Na pierwszy ogień ruszamy na via ferratę Crench o wycenie C/D. Parkujemy w Crone i żeby dojść do ferraty najpierw idziemy asfaltową drogą, a potem leśną ścieżką. Po około 20 minutach jesteśmy na miejscu. Trudniejsze sekcje ferraty mają wspinaczkowy charakter – przydaje się umiejętność poszukiwania stopni i chwytów. Po drodze wspinamy się po kilku płytach, w zacięciu oraz używamy nielicznych klamer.  Najbardziej wymagającym miejscem jest wejście po łańcuchach (wycenione na C/D). Jest to najbardziej siłowy moment ferraty, którego się trochę obawialiśmy. Skały pod stopami mają dobre tarcie, więc zapieramy się trzymając w jednej ręcę linę poręczową, a w drugiej łańcuch. Od tego miejsca już niedaleko na szczyt Puenta Pelada, skąd roztacza się malowniczy widok na jezioro. Przejście ferraty zajmuje około 45 minut, a zejście na parking 20 minut. 

Via Ferrata Fregio i Via Ferrata Ginestre

Via ferrata Fregio nad Jeziorem Idro
PoziomD
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)20 min / 60 min/ 30 min
Przewyższenie140 m
WystawaW
StartParking w miejscowości Vesta – mapa

Chociaż to dwie niezależne ferraty, większość osób łączy je w jednej wycieczce, ponieważ leżą bardzo blisko siebie. Można powiedzieć, że via ferrata Ginestre jest kontynuacją via ferrata Fregio. Ferraty zaczynają się w miejscowości Vesta.

Z parkingu ruszamy zgodnie z oznaczeniami przez las pod start ferraty Fregio. Po 20 minutach podejścia wygodną ścieżką docieramy pod charakterystyczny tunel, który służył jako schron. Tuż obok widzimy start ferraty. Początkowy fragment wyceniony na D jest najtrudniejszym miejscem. Przez około 20 metrów wspinamy się na w lekkim przewieszeniu po sztucznych ułatwieniach w postaci metalowych stopni. Ruchy wykonujemy szybko i precyzyjnie, żeby jak najszybciej wyjść z trudności. Na szczęście udaje się znaleźć kilka pozycji restowych, żeby zregenerować siły. Dalsza część ferraty to na zmianę łatwe i bardziej wymagające fragmenty. Ciekawszym miejscem jest kilkumetrowe zacięcie, które pokonujemy używając klamer. 

Między ferratami znajduje się półka, na której można wygodnie usiąść i odpocząć. Via ferrata Ginestre jest krótka, ale bardzo zróżnicowana. Czekają nas dwa trawersy po klamrach – jeden w lekko przewieszonym terenie, drugi mocno eksponowany. Dodatkową trudnością na drugim trawersie jest nieduża odległość między poręczówką a stopniami, więc jako osoby raczej wysokie musieliśmy się nieźle poskładać. To nie był koniec atrakcji. Ferrata kończy się przejściem przez most tybetański oraz wspinaczką po klamrach na pionowej ściance. 

Przejście dwóch ferrat zajmuje około godziny, a zejście na parking 30 minut. 

Via ferrata Sasse

Via ferrata Sasse
PoziomB/C
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)15 min / 90 min/ 90 min
Przewyższenie150 m
WystawaW
StartParking w miejscowości Baitoni – mapa

To bardzo łatwa ferrata, a może raczej ścieżka z elementami ferraty. Biegnie w dwóch kierunkach – od miejscowości Vesta albo od Biatone. Ruszamy z leżącego na północnym krańcu jeziora Biatone. Od parkingu niedaleko plaży podążamy za znakami i po około 15 minutach jesteśmy na starcie. Via ferrata Sasse jest ubezpieczona na całej długości. Większość drogi biegnie leśną ścieżką i nie stanowi dla nas żadnej trudności. Jest tylko kilka fragmentów, gdzie poruszamy się po odsłoniętej skale. Dopiero pod koniec robi się ciekawiej. Schodzimy drabinką z klamer na most, który wisi tuż nad taflą jeziora. Dalszy fragment ferraty też biegnie tuż przy jeziorze. To najprzyjemniejsza i najpiękniejsza widokowo część.

Most tuż nad taflą jeziora na /via ferracie Sasse

Na koniec wspinamy się na płytę skalną (najtrudniejszy fragment drogi – B/C) używając klamer. Przebycie ferraty zajmuje około 1,5h. Wracamy położonym wyżej szlakiem Sentiero del Contrabandieri. Powrót zajmuje nam około 1h, ale idziemy szybko, bo słońce powoli zachodzi i robi się coraz ciemniej. Ostatni odcinek pokonujemy w czołówkach. 


O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj.


Przewodnik z którego korzystamy to: “Najpiękniejsze ferraty – Jezioro Garda” (autorzy: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka). Znajdziecie w nim dokładniejsze opisy, schematy, mapy oraz nawigaty.

Okładka przewodnika Najpiekniejsze Ferraty - Jezioro Garda

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.