O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

okładka do wpisu o szlaku Ruta del Cares

Ruta del Cares – najpiękniejszy szlak w Picos de Europa

Ruta del Cares leży w Parku Narodowym Picos de Europa na północy Hiszpanii. Łączy dwie miejscowości: Poncebos (należącą do wspólnoty autonomicznej Asturii) oraz Caín (leżącą we wspólnocie Kastylia i León). Szlak biegnie wzdłuż wąwozu, którym płynie rzeka Cares. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków w tych górach. Nie bez przyczyny – szlak jest stosunkowo łatwy, za to spektakularnie położony. Większą część przemierzamy skalną półką, zawieszoną kilkaset metrów nad dnem kanionu, a widoki na pobliskie szczyty 2-tysięczników zapierają dech. Jeśli zastanawiacie się czy warto? Odpowiadamy: warto!!!

CelCaín
PrzebiegPoncebos – Caín – Poncebos (wracamy tą samą trasą)
Czas6 godzin (w dwie strony)
Długość 22 km (w dwie strony)
TrudnośćNiska; ruszając z Poncebos na początku czeka Was 200-metrowe podejście, za to później szlak jest niemal płaski. Jedyną trudnością może być długość szlaku. Jeśli, podobnie jak my, zdecydujecie się przebyć szlak w dwie strony, koniecznie pamiętajcie o wygodnym obuwiu i przekąskach na drogę.
StartPunkt informacji przy wejściu na szlak- tutaj; parkujemy równolegle wzdłuż drogi.
Jeśli nie uda Wam się zaparkować przy wejściu na szlak, pozostaje ten parking, położony około 2,5 kilometra od wejścia na szlak.
Po lewej widzimy szlak Ruta del Cares.

Interesują Cię inne, stosunkowo łatwe, ale spektakularne szlaki? W drodze z Hiszpanii zapraszamy w Pireneje:)

Cirque de Gavarnie – opis szlaku

Wrota Rolanda – opis szlaku


Opcje przebycia szlaku

Ciekawostką jest fakt, że oficjalny szlak PR-PNP3 biegnie z Poncebos aż do Posada de Valdeón, czyli dalej niż do Caín, przez co trasa w jedną stronę wydłuża się do 21 km. Turyści jednak najczęściej rozpoczynają lub kończą szlak w Caín, przez co dalszy odcinek do Posada de Valdeón przestaje być uczęszczany.

Jak zatem zaplanować trasę Ruta del Cares?

  1. Poncebos – Caín- Poncebos (jest to opcja opisywana w tym poście) – samochód zostawiamy w Poncebos, skąd ruszamy na szlak. Plusem tego wyboru jest to, że największe przewyższenie pokonujemy na początku trasy. Następnie szlak się wypłaszacza, a w drodze powrotnej mamy już z górki. Rekomendujemy to rozwiązanie.
  2. Caín- Poncebos – Caín – bardziej praktyczna opcja, jeśli podróżujecie na południu Picos de Europa
  3. Caín- Poncebos lub Poncebos – Caín – możecie skorzystać z taksówki albo jeśli podróżujecie na dwa samochody jeden możecie zostawić na końcu trasy, a drugim pojechać na jej początek. Na pewno oszczędzicie nogi, ale czasu i paliwa nie bardzo. Żeby objechać góry dookoła potrzeba 2,5 godziny, a trasa ma ponad 100 kilometrów.

Jak przygotować się do szlaku

  • Wybierzcie się na szlak wcześnie. Dzięki temu uda Wam się znaleźć miejsce parkingowe oraz rozkoszować widokami nie idąc w tłumie.
  • Weźcie ze sobą ubrania przeciwdeszczowe. Przez większą część roku w tej części Hiszpanii notowane są opady. Nawet jeśli rano pogoda wydaje się okej i tak warto mieć ze sobą coś od deszczu.
  • Na szlaku wystarczy wygodne, niskie obuwie trekkingowe.
  • Weźcie ze sobą odpowiednią ilość wody oraz przekąsek. Między Poncebos a Caín nie ma sklepów ani restauracji. Dopiero w Caín będzie okazja, żeby coś zjeść.
Widok ze szlaku Ruta del Cares na otaczające góry.
Widok ze szlaku Ruta del Cares na otaczające góry.

Ruta del Cares – opis szlaku

Na szlak wchodzimy w pobliżu informacji turystycznej. Początek szlaku oznaczony jest drogowskazem. Najpierw czeka nas spore podejście. Przez pierwsze 2 kilometry praktycznie cały czas zyskujemy wysokość. Po drodze (około 30 minut od startu) przechodzimy przez opuszczone, częściowo zrujnowane budynki gospodarcze. Kontynuujemy podejście wygodną ścieżką i nagle otwiera się przed nami piękny krajobraz. Po prawej stronie widzimy nasz szlak, który wije się wzdłuż skalnych ścian. Stąd już praktycznie cały czas poruszamy się w płaską ścieżką.

Ewa stoi na skale otoczona górskim krajobrazem. Po prawej stronie wije się szlak Ruta del Cares, poprowadzony skalną półką
Po prawej stronie widać kręty szlak, który biegnie skalną półką

Szlak biegnie półką skalną szeroką na około 2 metry. Wzdłuż ścieżki biegnie kanał z wodą, który przypomina o historii szlaku. Ruta del Cares początkowo był drogą wykorzystywaną przez pasterzy. Następnie na początku XX wieku został poddany pracom inżynieryjnym, których celem był transport wody do elektrowni wodnej w Poncebos. Kanał składa się z 71 tuneli, których zbudowanie zajęło 9 lat.

Ewa idzie skalną półką na szlaku Ruta del Cares.

Idąc dalej szlakiem zbliżamy się nieco do koryta rzeki. Po drodze pokonujemy 3 mosty oraz kilka tuneli wykutych w skałach. Dokładnie po 3 godzinach docieramy do miasteczka Caín. Nie możemy nadziwić się jak pięknie jest położone oraz jak klimatyczne są tutejsze uliczki i zabudowania. Po drodze mijamy kilka restauracji. Jest po sezonie (2. połowa września), więc część z nich świeci pustkami. W jednej z nich widzimy kilku turystów i też idziemy coś zjeść. Polecamy Wam spróbować tutejszych specjałów takich jak ser pleśniowy z Doliny Valdeón czy nalewanego z wysoka do szklanki, asturyjskiego, jabłkowego cydru.

Popijając cydr rozkoszujemy się widokami pobliskich gór. Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną dokładnie tą samą trasą.

Położone wśród gór i lasów miasteczko Cain w Picos de Europa.
Położone wśród gór Cain

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.