O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

okładka do wpisu z opisem szlaku do Cirque de Gavarnie

Cirque de Gavarnie – opis szlaku

CelCirque de Gavarnie
Długość szlaku10 km
Czas2 godziny 30 minut ( w dwie strony)
Przewyższenie380 m
TrudnośćBardzo niska. To praktycznie spacer ścieżką.
StartPłatny parking w Gavarnie – mapa
Ceny z 2022 roku: 5 euro za auto osobowe, 8 euro za kampera (opłata za 24h)

Cirque de Gavarnie to majestatyczne miejsce, które wręcz onieśmiela swoją potęgą i pięknem. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. I wiecie co? Szlak, który do niego prowadzi jest banalnie prosty!

Cirque de Gavarnie leży w we Francji, w Pirenejach Środkowych, w Parku Narodowym Pirenejów. Jest to cyrk polodowcowy, ma 6 kilometrów średnicy, otoczony jest szczytami, które wznoszą się na wysokość ponad 3000 m n.p.m.. W 1997 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest jedną z największych atrakcji Pirenejów. Polecamy odwiedzić to miejsce po sezonie, żeby w spokoju móc nacieszyć się jego doskonałością.

Marcin idzie ścieżką, a w tle widać ogromne skalne ściany Cirque de Gavarnie

Zapraszamy na pobliski szlak, który wiedzie w równie spektakularne miejsce – Wrota Rolanda.


Cirque de Gavarnie – opis szlaku

Wędrówkę zaczynamy w miasteczku Gavarnie, skąd już widać nasz cel. Szlak początkowo wiedzie przez miasteczko, po drodze mijamy sklepiki, kawiarnie i restauracje. Nie możemy się nadziwić spójności architektonicznej. Wszystkie budynki nie dość, że pasują do siebie, to jeszcze wspaniale komponują się z otaczającą je naturą. W jednej z ostatnich na trasie kawiarni siadamy jeszcze na crêpe z Nutellą i zimne piwo. Jest druga połowa września, ale dzień jest wyjątkowo ciepły.

Idziemy szeroką, szutrową drogą, która biegnie wzdłuż szumiącego obok nas strumienia. Szlak biegnie co jakiś czas między drzewami, które to zasłaniają, to odsłaniają widok na coraz bliższy wodospad Gavarnie – drugi pod względem wysokości wodospad w Europie (422 metry). Po około godzinie przyjemnego spaceru droga dobiega do budynku – to czterogwiazdkowy hotel położony tuż przy „wejściu” do Cirque de Gavarnie. Na szczęście do hotelu mają dojazd jedynie pojazdy hotelowe, dzięki czemu ruch jest mały oraz niepotrzebny jest tutaj duży parking, który zdecydowanie zniszczyłby klimat tego miejsca.

Cirque de Gavarnie odwiedzamy późnym popołudniem poza sezonem, więc jesteśmy praktycznie sami. Miejsce ma wręcz mistyczny charakter. Potężne, wznoszące się na 1500 metrów ściany, wysoki smukły wodospad oraz szum wody wokół sprawiają, że jesteśmy tylko tu i teraz. Kiedyś Victor Hugo napisał o tym miejscu takie słowa, które w pełni oddają jego istotę:

To tajemnicza budowla tajemniczych architektów.

To koloseum natury.

To Gavarnie.

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.