O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu z opisem szlaku na Ryten

Ryten i Plaża Kvalvika – opis szlaku

Szlak na Ryten to szlak, którego nie może zabraknąć podczas Twojej wizyty na Lofotach, ponieważ widok ze szczytu powala na kolana. Z jednej strony widzimy bardzo urokliwą Plażę Kvalvika, z drugiej panoramę Lofotów, a przed nami rozciągają się bezkresne wody Morza Norweskiego. Według nas wejście na Ryten to idealny szlak na pół dnia. My akurat wybraliśmy się tutaj w pogodny dzień na zachód słońca i zachęcamy do tego samego. Jeśli wędrujecie z namiotem, znajdziecie tutaj kilka fantastycznych miejscówek na nocleg (na szczycie albo na Plaży Kvalvika).

Długość szlaku9 km
Czas5h
Przewyższenie756 m
TrudnośćNiska
StartParking przy drodze FV 808 – Google Maps

Wybierasz się na Lofoty? Zerknij do naszego wpisu Lofoty – top 10 miejsc

Jedziesz kamperem? Koniecznie zajrzyj do artykułu: Północ Norwegii kamperem – 10 praktycznych wskazówek.


Dojazd

Zjeżdżając z drogi E10 należy przejechać przez dwa mosty w stronę miejscowości Fredvang. Żeby przejść trasą opisywaną w poście (tj. przez Plażę Kvalvika) należy skręcić do Fredvang i po około 2,5 km zjechać na parking po lewej stronie drogi. Przy parkingu znajduje się toaleta. Jeśli na parkingu nie znajdziecie wolnego miejsca (co jest bardzo prawdopodobne), to podjedźcie dalej wzdłuż drogi Fv808 i zaparkujcie na jednej z mniejszych zatoczek.

Alternatywna trasa (prosto na szczyt Ryten) prowadzi z Innersand, gdzie samochód możecie zostawić na prywatnym (płatnym) parkingu.

Opis szlaku na Ryten przez Plażę Kvalvika

Na przeciwko parkingu znajduje się tabliczka z napisem Kvalvika Beach i to będzie nasze wejście na szlak. Najpierw ścieżka biegnie pod górę wśród brzóz, następnie poruszamy się głównie po drewnianych kładkach, które chronią delikatną roślinność parku narodowego. Szlak biegnie między dwoma górami i jest praktycznie płaski. Dopiero po wejściu na kamienie znowu lekko się wznosi. Po około godzinie otwiera się przed nami widok na cudowną Plażę Kvalvika. Widzimy porozstawiane namioty, niektórzy obudzą się jutro ze wspaniałym widokiem. Biały piasek kontrastuje z turkusową wodą Morza Norweskiego.

Z tego punktu można zejść na plażę albo przetrawersować zbocze ścieżką i od razu zacząć podchodzić na Ryten. Szlak najpierw prowadzi zwykłą, wydeptaną, dość stromą ścieżką, a następnie znowu wchodzimy na drewniane kładki. Po dojściu do jeziorka odbijamy w lewo i zaczynamy podejście na szczyt. Po niecałych 2 godzinach (od plaży) jesteśmy u celu. Przed sobą mamy bezkres morza oraz odbijające się w nim pomarańczowe promienie, zachodzącego słońca.

Schodzimy tą samą drogą do jeziorka i obchodzimy je z lewej strony. Po drodze mijamy małą chatkę (hytte). Cały czas idziemy dobrze widocznym szlakiem. Przy kolejnym jeziorku odbijamy w prawo, tak, żeby dojść do drogi, przy której zaparkowaliśmy samochód. Zejście zajmuje nam niecałe 1,5 godziny.

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.