Na wspinanie w Osp warto wybrać się na co najmniej dwa tygodnie. I nie chodzi już tylko o wspin, ale o ilość wspaniałych miejsc, które możecie odwiedzić w dzień restowy. Osp jest fantastyczną bazą wypadową. Z tej leżącej w słoweńskiej Istrii miejscowości blisko jest wszędzie (a do Włoch i Chorwacji macie dosłownie rzut beretem!). W tym wpisie wybraliśmy dla Was 5 najciekawszych i dosyć zróżnicowanych propozycji. W zależności od pogody i nastroju na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Spis treści:
- Jaskinie (Jaskinia Postojna, Jaskinie Szkocjańskie)
- Piran
- Park Krajobrazowy Strunjan
- Val Rosandra
- Lublana
Wybierasz się na wspinanie do Osp? Zajrzyj do wpisu: Wspinanie w Osp- opis rejonu. Znajdziesz w nim praktyczne informacje dotyczące m.in. dojazdu i parkowania oraz polecane drogi.
Jaskinie
Idealna opcja na deszczowy dzień.
Jaskinia Postojna
Bogactwo i różnorodność form skalnych oraz wielkość jaskini są oszałamiające. Ponadto bardzo dobra infrastruktura sprawiają, że miejsce odwiedza masa turystów (rekord to 12 000 osób w ciągu jednego dnia). Wycieczka trwa około 90 minut. Pierwsze 3,5 kilometra przemierzamy kolejką, a następnie pokonujemy 1,5-kilometrową trasę. Cały czas jesteśmy pod opieką przewodnika. Przechodzimy przez kolejne sale, gdzie każda wydaje się coraz bardziej niezwykła. W jednej z nich w wielkim akwarium można zobaczyć wyjątkowe zwierzę, które naturalnie zamieszkuje tutejsze jaskinie. Jest to odmieniec jaskiniowy. Żyje całkowicie pod ziemią, bez dostępu do światła słonecznego. Bez pożywienia potrafi przetrwać nawet 10 lat!
Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura około 10 stopni Celsjusza.
Bilet wstępu: 28,50 euro za osobę dorosłą (do zakupu na oficjalnej stronie)
Dojazd z Osp: 35 minut

Jaskinie Szkocjańskie
Jaskinie Szkocjańskie od 1986 roku znajdują się w rejestrze światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo, że są totalnie unikalne, nie zostały jeszcze zadeptane przez turystów. Jaskinie zwiedza się oczywiście w towarzystwie przewodnika. Wycieczka zaczyna się przy kasie, skąd pieszo udajemy się do wejścia do jaskini. Wewnątrz przy delikatnym świetle podziwiamy zróżnicowane formy skalne, w tym Orjak – jeden z największych tutejszych stalagmitów. Następnie przechodzimy do kolejnej „sali”, po dnie której płynie rzeka Reka, tworząc jeden z największych podziemnych kanionów w Europie. Ogromna przestrzeń oraz dźwięki szumiącej wody robią niesamowite wrażenie! Żałujemy tylko, że wewnątrz nie wolno robić zdjęć…
Po wyjściu z można wrócić od razu na parking albo przedłużyć wycieczkę, co osobiście polecamy. Po wyjściu z jaskini już bez przewodnika możemy przejść szlakiem w naprawdę pięknym otoczeniu.



źródło: www.park-skocjanske-jame.si
Bilet wstępu: w zależności od sezonu od 16 do 24 euro za osobę dorosłą (do zakupu na oficjalnej stronie)
Dojazd z Osp: 20 minut
Postojna czy Szkocjańskie?
Jeśli macie czas i budżet polecamy odwiedzić obydwa miejsca. Jesteśmy pewni, że Was zachwycą!
Jeśli miałabym je do czegoś porównać, to Postojną porównałabym do pałacowych wnętrz pełnych przepychu i świateł, a Szkocjańskie do podziemnej, mrocznej krainy, niczym z Hobbita czyWładcy Pierścieni.
Nam akurat bardziej przypadły do gustu Jaskinie Szkocjańskie, ponieważ są mniej skomercjalizowane. Wywarły na nas większe wrażenie – swoją surowością oraz ogromnymi przestrzeniami.

Piran
Piran to urocze miasteczko położone na wybrzeżu Adriatyku. Swoją architekturą przypomina włoską Wenecję. Nic w tym dziwnego, ponieważ od XIII wieku było pod panowaniem Wenecjan. Co warto zobaczyć w Piranie? Przede wszystkim warto zapuścić się w wąskie, klimatyczne uliczki miasta. Zaprowadzą Was one w najpopularniejsze miejsce w Piranie, czyli na Plac Tartiniego (Tartinjev Trg), który otoczony jest kamienicami w pastelowych kolorach. W panoramie miasta wyróżnia się kościół św. Jerzego wraz z 47-metrową dzwonnicą, na której znajduje się punkt widokowy. Najpiękniejszy widok na Piran znajdziecie jednak z murów miejskich, wzniesionych na stromych wzgórzach.
Wizytę w Piranie można połączyć z plażowaniem.
Dojazd z Osp: 30 minut



Park Krajobrazowy Strunjan
Wizytę w Piranie warto połączyć ze spacerem w Parku Krajobrazowym Strunjan, na terenie którego znajduje się najdłuższy (4-kilometrowy), naturalny odcinek Zatoki Triesteńskiej. Największą atrakcją parku są wznoszące się nawet na 80 metrów wysokości klify fliszowe (najwyższe na całym wybrzeżu Adriatyku). Jest kilka zejść, którymi można dostać się na kamienistą plażę, leżącą u podnóży klifu. Polecamy ją również na plażowanie w gorące dni.
Dojazd z Osp: 25 minut
Ciekawostka: innym miejscem w Europie, gdzie możecie podziwiać wspomniane klify fliszowe jest miejscowość Zumaia na północy Hiszpanii.


Val Rosandra
Dolina Val Rosandra – Dolina Glinščice leży we Włoszech w pobliżu Triestu, tuż przy granicy ze Słowenią. Jest to rezerwat naturalny, w którym znajdziecie szlaki piesze, rowerowe oraz… rejon wspinaczkowy. My zaparkowaliśmy na tym parkingu, przeszliśmy przez miasteczko i po wejściu do rezerwatu wybraliśmy się na szlak numer 1, który doprowadził nas do pięknego wodospadu. Po drodze podziwialiśmy wspaniałe górskie krajobrazy.
Dojazd z Osp: 15 minut

Lublana
Lublana to jedna z najmniejszych europejskich stolic. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców (niecałe 300 tysięcy) możemy porównać ją do naszego Lublina, czy Białegostoku. Nas Lublana urzekła swoim kameralnym charakterem. Mimo, że jest dużym miastem, panuje w niej naprawdę spokojna atmosfera. Nie trafiliśmy w żadne korki, z łatwością zaparkowaliśmy w centrum busa i pieszo zwiedzaliśmy Lublanę przez kilka następnych godzin.


Co warto zobaczyć w Lublanie?
Polecamy spacer nad rzeką Ljubljanica, przy której znajdziecie dziesiątki kawiarni i restauracji. Idąc wzdłuż niej Waszą uwagę na pewno przykują mosty. Najbardziej znane z nich to Potrójny Most oraz Smoczy Most. Kolejnym ważnym punktem jest Wzgórze Zamkowe, na które można wejść pieszo lub wjechać kolejką. Warto się na nie wybrać nawet bez zwiedzania zamku, bo panorama miasta wraz z widocznymi w oddali górami jest naprawdę wspaniała. Nieco niestandardowym, ale niezwykle fascynującym miejscem na mapie Lublany jest ulica Metelkova, która uznawana jest dzisiaj za niezależne centrum kulturalne. Metelkova leży na terenie opuszczonych 1993 roku, jugosłowiańskich koszar. Początkowo była squatem, zamieszkiwanym przez hipisów oraz odwiedzanym przez gangi. Z czasem stała się centrum kultury alternatywnej, które dzisiaj wspierane jest przez lokalne władze. Jeśli starczy Wam energii warto się jeszcze wybrać do największego parku w mieście – Parku Tivoli.
Dojazd z Osp: 1h





