O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

  • Home
  • /
  • Podróże
  • /
  • Kraina zaklętych hoodoo, czyli wizyta w Bryce Canyon National Park

Kraina zaklętych hoodoo, czyli wizyta w Bryce Canyon National Park

Bryce Canyon był kolejnym miejscem, gdzie przyroda nas zaskoczyła swoją fantazją. Czym są tytułowe hoodoo? Według wierzeń Indian z plemienia Paiute to zaklęci przez boga Kojota ludzie, którzy dopuszczali się złych uczynków. Z geologicznego punktu widzenia to skalne wieże, które powstały w wyniku działania erozji. W tym przypadku najważniejszą rolę pełni woda, która po wniknięciu w najdrobniejsze szczeliny podlega procesom zamarzania i rozmarzania, zmieniając swoją objętość, powoli odłamując kawałki skał.

Z uwagi na położenie i wysokość nad poziomem morza w Bryce Canyon ten proces powtarza się z dużą częstotliwością. Przez ponad 180 dni w roku amplituda temperatur dobowych jest bardzo duża – noce są mroźne, a popołudnia ciepłe. Woda w skałach pracuje cały czas, a krajobraz ulega ciągłej zmianie. Ciekawe jest to, że taka wieża może powstać w ciągu jednego ludzkiego życia, co z geologicznego punktu widzenia jest mrugnięciem oka. Można więc przyjechać do tego parku jako dziecko oraz jako staruszek i zastać zupełnie inny krajobraz. Wieże hoodoo występują na każdym kontynencie, ale ich największe skupisko znajdziemy w Bryce Canyon.

Najpiękniejsze miejsca w Bryce Canyon

Jeśli nie mamy w planach robienia wielogodzinnych treków na zwiedzanie Bryce Canyon wystarczy jeden pełny dzień. My zaczęliśmy od zwiedzania Bryce Amphitheater, a potem pojechaliśmy naszym vanem wzdłuż Scenic Drive.

Bryce Amphitheater

Najbardziej znane, wręcz ikoniczne widoki w całym parku znajdują się przy Bryce Amphitheater. Można wybrać się na spacer wzdłuż krawędzi, odwiedzając punkty widokowe: Sunrise, Sunset, Inspiration oraz Bryce Point. Z tych punktów zobaczymy krajobraz wypełniony wieżami hoodoo. Oprócz spaceru przy krawędzi warto wybrać się na krótki trek w dół amfiteatru. My zdecydowaliśmy się na polecany i popularny Queen’s Garden/ Navajo Loop Trail. Szlak ma długość niecałych 5 kilometrów i zajmuje 2-3 godziny. Dopiero z tej perspektywy widać jak wysokie są hoodoo. Czuliśmy się jakbyśmy spacerowali uliczkami starożytnego miasta, a nie pośród skalnych wież wyrzeźbionych przez wodę.

Charakterystycznym punktem jest Queen Victoria, gdzie czubek wieży przypomina londyńską rzeźbę Królowej Victorii. Idąc dalej szlakiem Navajo Loop ścieżka robi się naprawdę wąska, przez moment niemalże przeciskamy się przez skały, które mają po kilkadziesiąt metrów wysokości. To miejsce nazywa się Wall Street i zimą ten kawałek szlaku jest nieczynny. Na górę wychodzi się krętą ścieżką.

Scenic Drive

Scenic Drive to 18-milowa (prawie 29 km) trasa widokowa, która kończy się w najwyżej położonym punkcie Yovimpa. Różnicę wysokości czuć po o parę stopni niższej temperaturze. Będąc tutaj warto zrobić godzinny spacer szlakiem Bristlecone Loop. Ścieżka biegnie przez subalpejski las iglasty, w którym dominują takie gatunki jak Świerk Niebieski, Jodła Douglas i Jodła Biała. Rośnie tutaj również Sosna Szczecinowa (Bristlecone Pine), będąca jednym z najstarszych drzew na Ziemi. Znajduje się tutaj drzewo, którego wiek przekracza 1600 lat! Dodatkowym atutem są oczywiście imponujące widoki na rozległe tereny Bryce Canyon.

Wzdłuż całej trasy są punkty widokowe z małymi zatoczkami i parkingami, na których można przystanąć. Jednym z ciekawszych jest na pewno Natural Bridge.

Informacje praktyczne

Cena wjazdu

Cena wjazdu auta osobowego wynosi $35/tydzień. Polecamy zakup karty America the Beautiful, która umożliwia wjazd do wszystkich parków narodowych oraz ponadstanowych (Federal Recreational Areas). Cena karty to $80 za rok za samochód.

Poruszanie się po parku

W parku możemy poruszać się własnym samochodem (z wyjątkiem pojazdów powyżej 6 metrów długości przy Bryce Amphitheater podczas godzin pracy shuttle busów). W miesiącach wakacyjnych ruch turystyczny jest wzmożony i żeby przeżyć coś więcej niż siedzenie w samochodzie w długim korku wzdłuż Scenic Drive lepiej korzystać z linii autobusów parku. Z biletem wstępu można korzystać z nich bez dodatkowych opłat. Jest to jedyny sposób na rozładowanie ruchu w parku oraz utrzymanie powietrza w najlepszej możliwej kondycji. Autobus zatrzymuje się przy najciekawszych punktach widokowych, kempingach i Visitor Center. Linia działa od kwietnia do października, w sezonie letnim między 8.00 a 20.00. Autobusy ruszają średnio co 15 minut. Podczas naszej wizyty w październiku ruch nie był tak natężony, więc poruszaliśmy się naszym vanem i nie mieliśmy problemów z parkowaniem przy żadnym punkcie widokowym.

Kempingi

Na terenie parku dostępnych jest prawie 200 miejsc na dwóch kempingach: North Campground i Sunset Campground.North Campground jest czynny przez cały rok i działa na zasadzie first-come, first-served. Sunset Campground jest zamknięty w sezonie zimowym. W sezonie letnim (od maja do października) wymagane są rezerwacje miejsc.Opłata za miejsce namiotowe wynosi $20, za RV $30.
Oprócz tego są oczywiście kempingi na dole kanionu, ale pobyt na nich wymaga specjalnego pozwolenia ze strony parku.

Sklepy i stacje benzynowe

W pobliżu wejścia na szlak Queens Garden znajduje się General Store, w którym można kupić jedzenie, sprzęt kempingowy i pamiątki. Na terenie parku jest kilka restauracji. Na terenie parku nie ma stacji benzynowej.

Pralnia i prysznic

Od wiosny do jesieni przy General Store działa pralnia i prysznice. Żetony są do nabycia w sklepie (prysznic – $5 za 8 minut).

Internet

Jak w każdym innym parku zasięg jest słaby, a miejscami w ogóle go nie ma. Darmowe wifi można złapać przy Visitor Center.