O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka wspisu z opisem via ferraty fortica w Omis, w tle widać Ewę na grani, góry oraz morze

Via ferrata Fortica, Omiš

Omiš to piękne, małe miasteczko leżące w Środkowej Dalmacji. Gdy zobaczyliśmy je jadąc Magistralą Adriatycką, nie mogliśmy się nie zatrzymać. Od pierwszej chwili zauroczyło nas swoim niezwykłym położeniem u stóp gór Mosor przy ujściu rzeki Cetina, która tworzy tu malowniczy kanion.

Ciekawostką jest fakt, że kiedyś Omiš był miastem pirackim. Piraci rabowali floty handlowe, atakowali nawet galery papieskie. Byli szybcy i zwinni dzięki galeonom, które charakteryzowały się płytkim zanurzeniem. Wybudowali nawet podwodny mur Mostin przy ujściu Cetiny, na którym osiadały ścigające piratów statki. Po 300 latach stawiania oporu Omiš został podbity przez Wenecjan w 1444 roku.

Widok na Omis przy ujściu rzeki Cetina oraz na Adriatyk z grani via ferraty Fortica

O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj

Jeśli interesują Cię inne europejskie ferraty zajrzyj tutaj


Via ferrata Fortica w Omiš

Via ferrata Fortica to łatwy, widokowy szlak, który będzie odpowiedni również dla osób początkujących. Jest przepięknie położna i od samego początku towarzyszy nam znakomita panorama – z jednej strony mamy Adriatyk, z drugiej góry, a pod nami są ujście rzeki Cetina oraz wciśnięte między góry stare miasto.

PoziomA/B
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)10 min / 60 min / 45 min
Przewyższenie ferraty250 m
WystawaW/NW
StartParking za tunelem – mapa

Podejście

Cofamy się w stronę tunelu i tuż przed nim skręcamy w lewo i zaczynamy wspinaczkę po skałach. Szlak oznaczony jest przy ulicy czerwono-białą kropką, potem oznaczenia na chwilę giną. Po kilku metrach dochodzimy do wygodnej ścieżki, która odbija na prawo w stronę miasta. W pewnym momencie szlak mocno skręca w lewo na górę. Ubezpieczenia zaczynają się stosunkowo szybko.

Przebieg

Na początku ferrata prowadzi mocno do góry, a potem przeradza się w ciekawą, eksponowaną graniówkę. Najtrudniejszym momentem było wejście po lekko wypychającej drabinie.

Po dojściu na szczyt do fortecy ubezpieczenia się kończą. Musimy iść za oznaczeniami lewą stroną wzgórza. Tam przez moment jeszcze wpinamy się w poręczówkę i przechodzimy przez dziurę w murze.

Wstęp do fortecy: 20 KN za osobę (2021 r.).

Zejście

Są dwie możliwości zejścia (oznaczone na kamieniach przed fortecą):

A. Trudne – od razu odbija na lewo i schodzi stromo do parkingu przy początku ferraty (15 minut)

B. Łatwe – biegnie kamienistą, wygodną ścieżką do Omiš. W drodze na parking warto przejść przez wąskie uliczki starego miasta (45 minut)

Ewa stoi na skałach, a wtle jst kanion rzeki Cetina, via ferrata fortica w omis

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.