O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

  • Home
  • /
  • Hiszpania
  • /
  • Najbardziej zielony szlak na Teneryfie – Bosque Encantado
okładka do wpisu z opisem

Najbardziej zielony szlak na Teneryfie – Bosque Encantado

Spis treści

Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie już od pierwszych chwil jesteście otuleni zielenią. Paprocie pijara, powykręcane, omszałe drzewa, kwiaty… to wszystko w otoczeniu śpiewu ptaków i przebijającego się zza drzew ryku oceanu. Wąska ścieżka kluczy wśród gęstej roślinności, tylko co jakiś czas macie szansę zerknąć na ukrytą za drzewami poszarpaną linię oceanu oraz opadające ku niemu zielone zbocza. Brzmi jak bajka? Jak sama nazwa wskazuje – w Zaczarowanym lesie (Bosque Encantado) faktycznie można poczuć się jak w baśniowej krainie.

Ewa stoi na szlaku między powykręcanymi gałęziami drzew w Rezerwacie Pijaral (Teneryfa)
Już od początku szlaku idziemy ścieżką pośród paproci i powykręcanych, omszałych drzew

Informacje ogólne

Długość szlaku6,8 km
Czas2 godziny 30 minut
Przewyższenie388 m
TrudnośćNiska. Jednak po deszczu szlak może być śliski.
StartParking przy głównej drodze w kierunku miasteczka Chamorga – mapa

Wybierasz się na Teneryfę? Sprawdź, gdzie jeszcze warto się wybrać – Teneryfa – co warto zobaczyć?


Położenie

Szlak Bosque Encantado położony jest w Rezerwacie Pijaral, w jednej z najstarszych części wyspy – masywie Anaga, którego powstanie datuje się na 7-9 milionów lat temu. Rezerwat zajmuje nieco ponad 300ha i w 2015 roku został uznany Rezerwatem Biosfery UNESCO. Charakteryzuje się dużą różnorodnością przyrodniczą. Na wyróżnienie zasługują endemiczne lasy wawrzynowe oraz paprocie pijara (to im swoją nazwę zawdzięcza rezerwat), które dorastają nawet do 2-3 metrów.

Pozwolenie wejścia na szlak

W związku z ochroną przyrody na szlak może wejść tylko 45 osób dziennie, które posiadają specjalne pozwolenie.

Jak zdobyć pozwolenie?

Na 16 dni przed planowaną datą wejścia na szlak o 7:00 (czasu kanaryjskiego) należy wejść na tę stronę internetową, żeby zawnioskować o permit. Najlepiej robić to właśnie o 7:00 (o 8:00 czasu polskiego), bo pozwolenia szybko się rozchodzą. Należy wybrać odpowiedni dzień i uzupełnić swoje dane osobowe. Następnie dostaniecie potwierdzenie mailowe. Pamiętajcie o tym, żeby pozwolenie mieć przy sobie w dniu wycieczki. Oczywiście na miejscu nie ma kasy z panią, która sprawdzi czy je macie czy nie. Może być i tak, że przez cały dzień nikt Was nie poprosi o okazanie go (tak było w moim przypadku). Niemniej jednak lepiej mieć 600 euro w kieszeni, niż wydać je na mandat.

Pozwolenie jest bezpłatne.

W razie zmiany planów pozwolenie można odrezerwować klikając w odpowiedni link w mailu.

Uwaga! Od mojej wizyty zasady uległy zmianie (ja wnioskowałam o permit o północy czasu kanaryjskiego na 15 dni przed planowaną datą przybycia). W podanym linku przedstawione są zasady, więc zawsze sprawdźcie je wcześniej, żeby nie ominął Was odpowiedni dzień czy godzina.

Ewa pośród paproci w Rezerwacie Pijaral, szlak Bosque Encantado (Teneryfa)
Rezerwat Pijaral swoją nazwę zawdzięcza wielkim paprociom pijara, które możemy tutaj oglądać

Dojazd i parking

Na szlak najlepiej wybrać się autem. Nawet w tym przypadku droga może zająć godzinę i dłużej, ponieważ przez Anagę prowadzą naprawdę kręte drogi. Oprócz serpentyn po drodze czeka nas też kilka widoków zapierających dech w piersiach, więc warto wybrać się z zapasem czasowym. Kierujemy się w stronę miejscowości Chamorga.

Na miejscu znajduje się nieduży parking. Ja na miejscu byłam przed 11:00 i był pełny, dlatego zaparkowałam na pobliskiej zatoczce.

Parking: LINK DO GOOGLE.MAPS

Opis szlaku Bosque Encantado (Rezerwat Pijaral, Teneryfa)

Z parkingu ruszam ścieżką obok tabliczki, informującej o tym, że na szlak potrzebne jest pozwolenie. Już od pierwszych kroków przyroda jest oszałamiająca: fioletowe fiołki, piękne paprocie i mech zwisający z drzew naprawdę sprawiają bajkowe wrażenie. Ścieżka, którą się poruszam jest raczej wąska, miejscami trochę śliska. Nawet nie chcę sobie wyobrażać jak jest w deszczowy, wilgotny dzień. Na rozwidleniu wybieram drogę w lewo i dalej idę wąską ścieżką, czasem wręcz przedzieram się pod niskimi gałęziami. Dzięki temu szlak wydaje mi się bardzo ciekawy.

Wisienką na tym zielonym torcie jest punkt widokowy, który mijam po drodze. Między krzewami i kwiatami jest zachwycający widok na całe wybrzeże – od Punta del Hidalgo aż po Playa de Benijo. Napawam się nim chwilę i ruszam dalej. Kolejnym charakterystycznym punktem jest duży, przygotowany punkt widokowy przy Cabezo del Tejo. Na tym punkcie widokowym jest sporo miejsca, można sobie usiąść, zjeść i odpocząć. Mimo, że widok jest równie rozległy, to jednak tamten skryty między kwiatami punkt widokowy skradł mi serce.

Szlak powrotny wiedzie szeroką drogą, przy której rosną wielkie paprocie pijara. Również jest klimatycznie, jednak przedzieranie się przez zarośla podobało mi się dużo bardziej. Gdy dojdziemy do głównej drogi możemy jeszcze odbić w las na ostatni odcinek szlaku (w pewnym momencie połączy się on z drogą, którą pokonaliśmy na samym początku) albo możemy wrócić idąc poboczem (polecam odbić w las).

Szlak ma długość około 7 kilometrów i powinien zająć około 2,5-3 godziny.

Ewa stoi na drodze, przy której rosną wielkie, ciemnozielone paprocie pijara - szlak Bosque Encantado (Teneryfa)
Szlak powrotny biegnie szeroką drogą, przy której rosną paprocie
Droga pod powykręcanymi gałęziami drzew - szlak Bosque Encantado (Teneryfa)
Powykręcane gałęzie drzew to częsty widok na tym szlaku

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.