O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Szlak Orlich Gniazd – zwiedzamy 11 zamków

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najpopularniejszych rowerowych szlaków w Polsce. Przebiega przez tereny województwa małopolskiego i śląskiego. Oprócz pięknych widoków i jurajskich skał po drodze mijamy zamki i warownie, zwane Orlimi Gniazdami. Większość z nich została wybudowana w XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego. Usytuowane są często w trudno dostępnych miejscach Jury Krakowsko-Częstochowskiej (podobnie jak gniazda orłów), stąd ich nazwa. Przeznaczeniem tych budowli była obrona Królestwa Polskiego przed najazdami obcych wojsk. 

W dzisiejszym poście prezentujemy zamki, które zobaczyliśmy podczas naszego projektu Sufferfest. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do wyjazdu przynajmniej na weekend i odwiedzenia kilku z nich. 

Nasza trasa przebiegała z Krakowa do Częstochowy i po drodze zwiedziliśmy 11 zamków. Po naniesieniu na mapę wygląda to następująco:

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Jest to zdecydowanie największy i najbardziej okazały zamek w Polsce, w którego ściągają turyści z całego świata. Jest to jedno z najbardziej znaczących miejsc pod względem historycznym i kulturalnym w naszym kraju. Przez lata był siedzibą polskich władców i symbolem państwowości. Jego historia sięga czasów Mieszka I, który obrał Wawel za jedną ze swoich siedzib. Rozkwit Wawelu przypadł na panowanie Piastów i Jagiellonów. W XVI wieku nieco już ciasny gotycki zamek przekształcono w renesansową budowlę – jedną z najwspanialszych w Europie.

Zamek stracił trochę na znaczeniu po tym jak Zygmunt III Waza przeniósł się wraz z dworem do dzisiejszej stolicy. Potem był wielokrotnie grabiony podczas najazdów wojennych. Po ostatnich zaborze przejęty przez wojska austriackie i przeobrażony w koszary armii. Po odzyskaniu niepodległości na Wawelu stworzono muzeum.

Wstęp na zamek: płatny

Zamek Tenczyn w Rudnie

Pierwsze informacje o zamku pochodzą z 1319 roku. Ufundował go wojewoda krakowski Andrzej z Tęczyna. Zamek nie zmieniał się zbytnio przez lata, dopiero w XVI wieku został przekształcony w rezydencję renesansową za sprawą Jana Tęczyńskiego. Podczas potopu szwedzkiego zamek został spalony i zrabowany. Potem nigdy nie odzyskał swojej świetności. 

Wstęp na zamek: płatny

Zamek Rabsztyn

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII wieku. Najpierw była to budowla drewniana, a za czasów Kazimierza Wielkiego zamek został wymurowany. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi między innymi Bonerowie i Firlejowie,a potem Zygmunt Myszkowski, który prawdopodobnie wpłynął na rozbudowę zamku w stylu renesansowym. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zniszczony,a potem tylko częściowo odbudowany. W późniejszych latach miejscowa ludność rozebrała istniejące mury chcąc odzyskać budulec. 

Wstęp na zamek: płatny

Zamek Bydlin

Obecnie znajdziemy tylko ruiny zamku rycerskiego wzniesionego w drugiej połowie XIV wieku. Później został przebudowany na kościół, a po opuszczeniu w XVIII wieku popadł w ruinę. 

Wstęp na zamek: bezpłatny

Zamek Pilcza

Zamek widać już z daleka dzięki wysokiej wieży wystającej ponad czubki drzew. Został wybudowany w XIII wieku i już w 1300 roku uległ spaleniu. Potem został odbudowany i aż do 1561 roku był we władaniu rodu Toporczyków, którzy potem zmienili nazwisko na Pileccy. Ostatni z rodu Pileckich sprzedał zamek Sewerynowi Bonarowi, który dokonał rozbudowy  w stylu renesansowym. Podobnie jak inne zamki uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. W 2013 roku rozpoczęto zabezpieczenie murów oraz rekonstrukcję zamku i dzisiaj możemy spacerować po dziedzińcu, murach zamkowych oraz wejść na basztę, z której rozpościera się piękny, rozległy widok.

Wstęp na zamek: płatny

Zamek Ogrodzieniec

Położony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to największy i najbardziej popularny obiekt zamkowy na Śląsku, w ostatnim czasie znany również ze scen walki pod Sodden w Wiedźminie. Ciekawostką jest to, że ruiny służyły jako plan filmowy również rodzimym produkcjom takim jak Janosik, czy Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zamek jest udostępniony do zwiedzania, a trasa prowadzi przez różne piętra i pomieszczenia. Zdecydowanie jest to nasz faworyt na Szlaku Orlich Gniazd. 

Wstęp na zamek: płatny

Zamek Bąkowiec w Morsku

Historia początków zamku nie jest jasna. Możliwe, że został wzniesiony podczas budowy innych Orlich Gniazd. Prawdopodobnie w XIV wieku drewnianą warownię wznieśli Toporczykowie, którzy potem przybrali nazwisko Morscy. Prawdopodobnie byli rabusiami, którzy za swe występki zostali ukarani odebraniem dób przez Władysława Łokietka. Potem zamek zmieniał właścicieli, a po potopie szwedzkim powoli popadał w ruinę. Na początku XX wieku właściciel terenu i architekt Witold Czeczott wybudował sobie wśród ruin dom. Obecnie stoi na terenie ośrodka wypoczynkowego “Morsko Plus”.

Wstęp na zamek: bezpłatny, brak możliwości wejścia do środka

Zamek Bobolice

Został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. Najpoważniejsze zniszczenia powstały w wyniku najazdu Szwedów w 1655 roku. Mimo prób ratowania zamku popadał w coraz większą ruinę. Na początku XX wieku w podziemiach znaleziono skarb. Poszukiwacze dokonali kolejnych zniszczeń, a dodatkowo po wojnie zamkowe mury zostały częściowo rozebrane. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich, którzy zrekonstruowali zamek i udostępnili zwiedzającym. 

Wstęp na zamek i błonia: płatny

Zamek Mirów

Jest położony w sąsiedztwie zamku w Bobolicach oraz pięknych ostańców skalnych, do których ściągają rzesze wspinaczy. Został wzniesiony w połowie XIV wieku. Początkowo należał do rodu szlacheckiego Lisów, potem wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ulegał też licznym przebudowom. Podczas potopu szwedzkiego zamek został w dużej mierze zniszczony i nie odzyskał już swojej świetności. Potem mury zostały rozebrane przez okoliczną ludność. Obecnie zamek należy do rodziny Laseckich. Nie jest dostępny dla zwiedzających, bo na jego terenie odbywają się prace mające na celu zabezpieczenie ruin.

Wstęp na teren zamku: płatny

Zamek Ostrężnik

Został wzniesiony prawdopodobnie w XIV wieku z inicjatywy Jana Muskaty. Obecnie na wapiennej skale odnajdziemy jedynie fragmenty murów. Zachowane ruiny pozwalają przypuszczać, że budowla składała się z zamku górnego i dolnego otoczonych fosą. W skale, na której wznosił się zamek znajduje się Jaskinia Ostrężnicka. 

Wstęp na zamek: bezpłatny

Zamek Olsztyn

Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą jeszcze z XIII wieku. Za panowania Kazimierza Wielkiego zamek został rozbudowany. Oprócz funkcji obronnych służył także jako więzienie dla szlachty. Za czasów Jagiellonów ustanowione było tutaj starostwo. Podobnie jak na pozostałych zamkach największe zniszczenia zostały dokonane podczas potopu szwedzkiego. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów oraz dwie baszty, częściowo piwnice.

Wstęp na zamek: płatny

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.