Do naszej kolekcji dołączył ostatnio nowy przewodnik po via ferratach, który już zdążyliśmy przetestować w terenie. Mowa o książce “Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski”, której autorami są Pola Kryża i Dariusz Woźniczka (wydawnictwo Bezdroża, 2021). W tym poście skupimy się na przedstawieniu z czego składa się przewodnik oraz na naszych wrażeniach podczas korzystania z niego w trakcie wyjazdu.
Opis przewodnika
Przewodnik podzielony jest na części: wprowadzenia do via ferrat oraz opisów poszczególnych ferrat w podziale na cztery państwa.
Wprowadzenie
We wprowadzeniu znajdziemy sporo informacji praktycznych związanych z planowaniem wyjazdu, zakupem ubezpieczenia czy sprzętu potrzebnego na via ferraty. Autorzy podkreślają w nim jak ważne jest bezpieczeństwo w górach oraz umiejętności odpowiedniego postępowania w razie wypadku. Z naszej perspektywy wstęp jest obowiązkowy dla osób zaczynających przygodę z ferratami, ale też i dla bardziej zaawansowanych – kwestie związane z bezpieczeństwem warto powtarzać tak często, jak tylko się da.
Opisy via ferrat
Część druga to dokładne opisy najpiękniejszych, zdaniem autorów, ferrat w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Każdy podrozdział rozpoczyna się od podstawowych informacji związanych z regionem, do którego się udajemy. Znajdziemy tu ciekawostki historyczne i geograficzne, wskazówki dojazdu, wyżywienia i noclegu oraz telefony alarmowe. Dalej przechodzimy już do sedna, czyli via ferrat.
Przy opisie każdej ferraty znajdziemy takie informacje jak: wycena, czasy dojścia, przejścia i zejścia, wystawę, najlepszy sezon na przejście ferrat oraz potrzebne wyposażenie. Oprócz tych podstawowych informacji autorzy dodali infografiki, które są pomocne w ocenie potrzebnej do przejścia ferraty kondycji, siły i doświadczenia oraz ocenili zabezpieczenia, urodę via ferraty, krajobrazy i jej ogólną powagę. Przy każdej ferracie na początku znajdziemy ramkę z takimi skrótowymi informacjami obejmującymi ciekawostki historyczne czy najciekawsze elementy ferraty. Dalej przechodzimy do szczegółowo opisanego dojazdu, przejścia ferraty oraz zejścia z niej. Całości towarzyszą liczne zdjęcia, mapy dojścia oraz kluczowe dla nas – topo via ferraty. Topo to schematy ferrat, na których znajdziemy wyceny trudności poszczególnych odcinków oraz odszyfrujemy rzeźbę terenu, po którym będziemy się poruszać. Mapy, topo, parkingi opatrzone są kodami QR, więc bez problemu możemy je pobrać na smartfona.
Pod koniec przewodnika znajduje się zestawienie wszystkich opisanych via ferrat z informacjami takimi jak: czas przejścia, trudności, uroda, krajobrazy i inne. Nam to zestawienie było bardzo pomocne jak poszukiwaliśmy np. ferrat o wycenie C z pięknymi krajobrazami. W 5 sekund ferrata była namierzona.
Nasze wrażenia
Pierwsze dni naszego wyjazdu do Austrii mocno oparliśmy na przewodniku – zaczynając od miejsca na pierwszy nocleg, po ferratowy plan na kolejne dni. Wszystkie podane nawigaty poprowadziły nas w odpowiednie miejsca. Z opisów ferrat bardzo pomocne były sekcje dotyczące podejścia oraz zejścia z ferraty wraz z mapką. Wszystkie podane informacje są bardzo dokładne – nie sposób się zgubić po drodze. Ze szczegółowego opisu ferraty podobają nam się takie elementy jak: wskazówki jak pokonać najtrudniejsze odcinki, sugestie najlepszych miejsc na odpoczynek czy spektakularne zdjęcie.
Ogromną wartością dodaną były dla nas różnego typu ciekawostki podane w ogólnym opisie ferraty – zwłaszcza te opowiadające historię powstania danej drogi.
Podsumowując, przewodnik bardzo ułatwił nam planowanie kolejnych dni i dojazd w poszczególne miejsca – czuliśmy się prawie jak na wyjeździe zorganizowanym. O nic nie musieliśmy się martwić. Co więcej wybrane przez Polę i Darka ferraty faktycznie są przepiękne – żadna propozycja nas nie rozczarowała, a wręcz przeciwnie – zachwycaliśmy się zarówno urodą i różnorodnością ferrat, jak i bajkowymi krajobrazami.
Przewodnik możecie nabyć m.in. na stornie wydawnictwa: tutaj
Interesują Cię inne wpisy dotyczące ferrat? Zapraszamy do naszych innych wpisów:
Pierwszy raz na via ferracie – co warto wiedzieć
4 piękne via ferraty nad Jeziorem Idro
Łatwe via ferraty w okolicy Jeziora Garda