O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

okładka wpisu o prezentach na święta dl wspinaczy

Prezenty na święta dla wspinaczy

Święta coraz bliżej, a u Ciebie brak pomysłu na prezent? W tym poście znajdziesz kilka inspiracji na prezenty dla wspinaczy. Żeby ułatwić wybór i skrócić czas dalszych poszukiwań podajemy nazwy firm, konkretne tytuły i linki do sklepów!

Przyjemnego obdarowywania i Wesołych Świąt 🙂

Gadżety wspinaczkowe

Woreczki na magnezję

Bardzo praktyczny prezent dla wspinaczy trenujących na panelu, jak i buszujących w skałach. Z praktycznych cech ważny jest duży otwór, regulowany pasek i miejsce na szczoteczkę do czyszczenia chwytów.

Można wybrać znane światowe marki typu Black Dimond, czy Ocun, ale my polecamy bardziej szalone woreczki Crafty albo kolorowe, wykonywane ręcznie woreczki bemyturtle.

Cena: 100-150 pln

Ewa siedzi na materacu podczas zawodów i odpoczywa. Obok rozrzucone buty i woreczki wspinaczkowe.
Na zdjęciu puchaty woreczek – potworek od Crafty
Woreczek marki be my turtle
Kolorowy woreczek 'Be my turtle’ (źródło: instagram.com/bemyturtle)

Boulderbag

To z kolei worek na magnezję dla wielbicieli boulderów. Również znajdziecie w wersjach bardziej klasycznych np. marki SNAP albo bardziej szalone produkty od 8b+.

Cena: 100-200 pln

Magnezja

Niby banalne, ale każdemu wspinaczowi się przyda. Jest kilka rodzajów magnezji: w proszku, płynie, kostce, kulce. Tutaj potrzebna będzie Wasza znajomość obdarowywanego oraz jego preferencji.

My polecamy magnezję marki Black Dimond oraz naszą rodzimą markę Biała Materia.

Cena: 10-150 pln (w zależności od marki i gramatury)

Chwytotablica

To przyrząd do treningu palców wspinacza, więc polecamy na prezent dla osób, które już na dłużej zagościły w skałach albo na ściance wspinaczkowej. Są chwytotablice do zamontowania na stałe, ale również wersje mobilne do używania na wyjazdach. Warto zwrócić uwagę na wielkość chwytów, bo produkty są dedykowane wspinaczom na różnym poziomie zaawansowania.

My korzystamy z drewnianych tablic firmy Witch, które polecamy.

Cena: ok. 300 pln

Drewniana chwytotablica
źródło: witchholds.com

Szczoteczka do czyszczenia chwytów

Spory wybór szczoteczek znajdziecie w sklepie internetowym 8a.pl.

Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaproponowali ciekawszej opcji – szczoteczki spersonalizowanej 🙂 Nasza koleżanka ze ścianki, Ela, ręcznie maluje szczoteczki na zamówienie. Możecie kontaktować się z nią bezpośrednio przez instagram (@colormama.pl).

PS. U Eli znajdziecie też kolorową kolekcję kolczyków!

Tutaj jej dzieła:

Ręcznie malowana szczoteczka od colormama (źródło: https://www.instagram.com/colormama.pl/)

Hamak

Może nie od razu kojarzy się ze wspinaniem, ale dla wielbicieli wyjazdów w skały to „must have”. Nie ma przyjemniejszych przerw między drogami niż te w hamaku. Ważne, żeby po zwinięciu zajmował mało miejsca i był lekki.

Kolorowe i lekkie hamaki produkuje przykładowo firma Ticket to the moon lub Lesovik.

Cena: od ok. 100 pln

Ewa leży w niebieskim hamaku podczas odpoczynku w skałach

Literatura górska

Książka to zawsze dobry prezent, a propozycji związanych ze wspinaczką, czy górami jest naprawdę sporo. Oczywiście tematyka jest równie szeroka: biografie himalaistów, wspinaczy, poradniki wspinaczkowe albo po prostu… topo. Szeroki wybór topo, map oraz poradników znajdziecie na stronie przewodnikiwspinaczkowe.pl.

Z książek, szczególnie polecamy następujące pozycje:

Którąkolwiek z biografii himalaistów („Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”, „Kurtyka – sztuka wolności”, „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci”). Każda wprowadzi nas w mroźny i często niebezpieczny, ale zarazem piękny świat wspinaczki wysokogórskiej.

„Presja” – Tommy Caldwell

Mimo, że znałam już historię Tommy’ego z kilku filmów dokumentalnych książka wciągnęła mnie maksymalnie. Razem z autorem przeniosłam się do Doliny Yosemite na ścianę najbardziej znanej skały El Capitan. Oprócz historii przejścia Dawn Wall jest to po prostu historia życia Tommy’ego. Opisane są najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały go jako jednego z najwybitniejszych wspinaczy. Do tego smaczki związane z historią wspinaczki w USA.

„Góry – wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu”

Kompendium wiedzy, w którym opisane jest… wszystko związane z górami – od tego jak ubrać się w góry, przez techniki wspinaczki, wiązania węzłów, budowanie stanowisk po geologię gór.

„Trening wspinaczkowy” – Eric J. Hörst

To książka dla osób, które trenują wspinaczkę. Jest tutaj sporo o technice, przygotowaniu fizycznym i mentalnym, o tym jak budować siłę i wytrzymałość. Ciekawa i kompleksowa. Sami wracamy do tej książki co jakiś czas.

„Dolomity na ferratach” – Katarzyna i Lech Dutkiewicz

A teraz coś dla miłośników ferrat. Ten przewodnik wpadł nam w ręce w tym roku i jest absolutnie fenomenalny. Znajdziecie w nim opisy, schematy, ciekawostki związane z powstaniem ferraty, a to wszystko w towarzystwie przepięknych fotografii. Dzięki nim ten przewodnik przypomina w pewien sposób album z cudownymi panoramami Dolomitów.

Ubrania

Tutaj bardziej polecamy marki odzieżowe niż same produkty. Do poniższego zestawienia wybraliśmy polskie marki.

Headcrush

Ręcznie robione, kolorowe, cieplutkie czapki, opaski, kominy, rękawiczki – czego dusza zapragnie. Na stronie możecie nawet zaprojektować swój komplet wybierając model i kolory włóczek, z których ma być zrobiony produkt.

Link do sklepu Headcrush.

źródło: headcrash.com.pl

Hash One

Sklep ze spodniami i koszulkami do wspinania.

Link do sklepu Hash One

Top damski marki Hash one
źródło: headcrash.com.pl

Hastan

Sklep ze spodniami i koszulkami do wspinania.

Link do sklepu Hastan

Spodnie damskie marki hastan
źródło: hastan.pl

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.