O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Północ Hiszpanii – co warto zobaczyć

Nasz pobyt na północy Hiszpanii zupełnie zburzył dotychczasowe wyobrażenie tego kraju. Zanim tu przyjechaliśmy myśląc o Hiszpanii standardowo przychodziły nam do głowy: plaże, sangria, słońce, wysuszone tereny, białe miasteczka. Tymczasem zamiast słońca, częściej towarzyszyły nam dżdżyste dni, wysuszone krajobrazy zamieniły się w soczyście zielone tereny, a zamiast sangrii do naszych szklanek lał się asturiański cydr. Momentami czuliśmy się jak w Irlandii patrząc na wysokie, zielone klify opadające w stronę wzburzonego Atlantyku.

Ten rejon Półwyspu Iberyjskiego polecamy zarówno na podróż samochodową, jak i jako szlak pieszy, ponieważ biegnie tędy Szlak Północny z metą w Santiago de Compostela, który przecina aż cztery krainy: Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję.

Ewa w zółtej czapce i kolorowym polarze na zilonych klifach w Północnej Hiszpanii nad Atlantykiem
Północna Hiszpania częściej przypominała nam zieloną Irlandię

Nie przedłużając, przedstawiamy Wam 5 miejsc, które muszą znaleźć się na Waszej trasie podczas wycieczki po północy Hiszpanii.

Plaża Itzurun, Zumaia

Miejsce niespotykane, nadzwyczajne, fenomenalne. Mimo obejrzanych kilku zdjęć w internecie w rzeczywistości nie rozczarowuje, wręcz odwrotnie – robi jeszcze większe wrażenie.

O co chodzi z tą plażą? Otóż można na niej zaobserwować formację, która nazywa się flisz. Są to poukładane naprzemiennie warstwy skalne, najczęściej powstałe na dnie morza. W przypadku plaży Itzurun te warstwy zostały postawione na sztorc w wyniku ruchów tektonicznych na tym obszarze. I powstało takie cudo, które zostało docenione nie tylko przez geologów i licznych zwiedzających, ale również przez filmowców (tutaj była Smocza Skała z Gry o Tron).

Plaża Katedr

Słynna plaża nad Zatoką Biskajską. Znajdują się na niej warstwowo zbudowane skały, które przypominają budowle. Jedna ze skał ma kilka łuków skalnych i można faktycznie porównać ją do katedry. Wysokość niektórych skał sięga 30 metrów. Przed udaniem się na plażę polecamy sprawdzić kalendarz pływów oceanicznych, ponieważ można wejść na nią jedynie podczas odpływu. Kartka z pływami znajduje się na tablicy przy plaży.

Plaża jest popularnym celem wycieczek i w sezonie (od 1 lipca do 30 września) potrzebna będzie rezerwacja. Można jej dokonać na tej stronie internetowej. Przy plaży stoją osoby, które sprawdzają, czy jest się zarejestrowanym. Należy im pokazać maila, który przychodzi z potwierdzeniem rezerwacji.

Ewa stoi przy jednym ze skalnych łuków na plaży Katedr, Północna Hiszpania
Jeden ze skalnych łuków na Plaży Katedr

Picos de Europa

Picos de Europa (tł. Szczyty Europy) do pasmo górskie leżące w Górach Kantabryjskich, około 25 kilometrów od linii oceanu Atlantyckiego. Legenda głosi, że nazwę tym górom nadali żeglarze, którzy po długich miesiącach na oceanie pierwsze, co widzieli z daleka to właśnie strzeliste szczyty Picos de Europa. Większość masywu zostało objęte ochroną w ramach parku narodowego o tej samej nazwie. W parku znajduje się ponad 30 szlaków pieszych. Szczególnie polecamy szlak wokół Jezior Covadonga oraz Ruta del Cares.

Luarca

Luarca to nieduże, rybackie miasteczko, które jest niezwykle urokliwe i klimatyczne! Warto się tutaj wybrać na spacer, ponieważ nie dość samo miasteczko jest pięknie usytuowane, to jeszcze niektóre budynki zachwycają architekturą. Przy porcie znajdują się bary i restauracje, gdzie polecamy wybrać się na świeżą rybę i lokalny klasyk – cydr asturiański.

Bardenas Reales

Żeby tu dotrzeć należy trochę odbić od północnego wybrzeża i zjechać w stronę Saragossy. Nawet jeśli będziecie musieli nadrobić parę kilometrów, to i tak, uwierzcie nam, warto. Światowy Rezerwat Biosfery Bardenas Reales to obszar o powierzchni niemal 42 hektarów. Zobaczycie tutaj pustynny i półpustynny krajobraz z charakterystycznymi formacjami skalnymi, które zostały uformowane w wyniku erozji wodnej oraz wietrznej.

Dzieli się na 3 części:
– Bardena Blanca – według nas najpiękniejsza, ale też najbardziej surowa część, gdzie zobaczycie niezwykłe formacje skalne zwane „cabezos”
– Bardena Negra – płaskowyż charakteryzujący się bogatszą roślinnością oraz ciemnymi zboczami porośniętymi lasami sosen alpejskich
– El Plano – niemal płaski obszar, obecnie pokryty polami uprawnymi.

Najbardziej polecamy wybranie się na Bardena Blanca. Tuż przed wjazdem znajduje się informacja turystyczna, w której można pobrać mapę. Dla nas wizyta w tej części rezerwatu była szalenie ekscytująca. Rozległe przestrzenie, piękne formacje skalne, cisza, surowa przyroda, jedna szutrowa droga i my.

Na terenie rezerwatu można przebywać od godziny 8:00 do jednej godziny przed zachodem słońca.

Nasz kampervan na drodze w Bardenas Reales, wokół jest pustynny krajobraz
Pustynny krajobraz Bardena Blanca


A co wy dodalibyście do tej listy? Zostawcie nam swoje sugestie w komentarzach 🙂

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.