Spis treści
- Loty
- Pogoda na wyspie
- Co spakować?
- Zakwaterowanie
- Poruszanie po wyspie
- Z czego korzystaliśmy przygotowując się do wyjazdu?
- Na ile przylecieć?
- Polecane szlaki
- Punkty widokowe/inne miejsca, które musisz odwiedzić
- Polecane bary i restauracje
Madera zauroczyła tak wiele osób, że do odwiedzenia jej zapewne nie musimy Was namawiać. Ta niezwykle zielona wysepka położona jest na Oceanie Atlantyckim, około 600 kilometrów od wybrzeży Maroka. W skład regionu Madery należą również: Porto Santo oraz niezamieszkałe Ilhas Desertas (Wyspy Pustynne). Madera jest największą wyspą archipelagu, a jej powierzchnia wynosi 741 kilometrów kwadratowych – dla porównania powierzchnia Warszawy wynosi niecałe 520 kilometrów kwadratowych. Aż trudno uwierzyć, że na tak niewielkim skrawku ziemi znajdziemy góry, klify, plaże, miasteczka, wodospady, fantazyjne rośliny, plantacje bananów i wiele innych wspaniałości.
Nie przedłużając przechodzimy do konkretów. W kolejnych podpunktach znajdziecie najważniejsze informacje, które pozwolą Wam zaplanować wyjazd na Maderę.
Lubisz wyspiarskie klimaty? Polecamy nasze wpisy o Teneryfie:
Szlak Benijo – El Draguillo: super widokowy szlak na Teneryfie
Najbardziej zielony szlak na Teneryfie – Bosque Encantado
Teneryfa – najpiękniejsze plaże
Loty
Z Polski najwygodniej się tutaj dostać korzystając z bezpośrednich lotów linii Wizzair z Katowic lub Warszawy. Lot trwa od 5 do 5,5 godziny.
Pogoda na wyspie
To chyba najtrudniejszy wątek do poruszenia, bo pogoda może bardzo różnić się w zależności od rejonu wyspy. Ale od początku – Madera leży w strefie klimatu subtropikalnego i charakteryzuje się wiosenno-letnią pogodą przez cały rok. Z tego powodu nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny”. Średnia temperatura w miesiącach zimowych waha się pomiędzy 19 a 22 stopniami Celsjusza, natomiast latem między 22 a 26 stopniami. Nie mniej jednak należy wziąć poprawkę na to, że zarówno północ, jak i tereny górskie będą nieco chłodniejsze. Co do zasady na północy należy spodziewać się też częstszego zachmurzenia, czy opadów deszczu.
Z doświadczenia wiemy, żeby nie ufać w 100% prognozom pogody. Trzeba być gotowym na wszelkie ewentualności, dlatego polecamy już na początku wyjazdu do samochodu wrzucić cieplejszą bluzę i kurtkę przeciwwiatrową, bo nawet wyjeżdżając ze słonecznej, ciepłej miejscówki nad oceanem możecie trafić na wietrzny, górski szlak, gdzie przyda się czapka i kurtka.
Co spakować?
Mówiąc w skrócie – coś na każdą pogodę. W miesiącach letnich na pewno przydadzą się:
- strój kapielowy
- szorty
- koszulki z krótkim rękawkiem
- odzież sportowa
- polar lub ciepła bluza, długie spodnie
- lekka kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwiatrowa
- buty trekkingowe
W miesiącach zimowych dodatkowo polecamy zabrać:
- kurtkę puchową
- czapkę
- więcej ciepłych ubrań
Co się przyda na szlakach oprócz butów trekkingowych?
- czołowka
- kijki trekkingowe
- krem z filtrem
- czapka z daszkiem
Zakwaterowanie
Planując wyjazd na Maderę pod uwagę braliśmy dwa miejsca na nocleg: okolice Funchal (sporo poleceń dzielnicy Lido) albo mniejszą miejscowość na zachodzie wyspy. Po przeczytaniu informacji, że dużo cieplejsze i słoneczne są okolice Ponta do Sol i Calhety zdecydowaliśmy się na nocleg w tym rejonie (lecieliśmy w lutym i po zimie bardzo zależało nam na zjedzeniu śniadania w promieniach słońca).
Nasz nocleg znaleźliśmy na airbnb. Polecamy również sprawdzić booking. Baza noclegowa na tych dwóch serwisach jest ogromna i na pewno znajdziecie najbardziej optymalną opcję dla siebie.
Jeśli nie przeszkadza Wam zmiana miejsca w trakcie wyjazdu, polecamy rozważyć pół pobytu na zachodzie, pół pobytu na wschodzie wyspy. Tym sposobem oszczędzicie trochę czasu na dojazdach (od nas na szlaki na wschodzie wyspy jeździliśmy około 1h w jedną stronę). Jakbyśmy przyjeżdżali na dwa tygodnie pewnie byśmy rozbili noclegi na dwie miejscówki.
Jeśli jedziecie na Maderę pierwszy raz i zamierzacie odwiedzić różne punkty na wyspie to jedna z tych lokalizacji (Funchal, okolice Ponta do Sol) powinna być optymalna. Niemniej jednak nastawcie się na dojazdy.
Kempingowanie
Chodząc po szlakach spotkaliśmy kilka osób przemierzających Maderę z plecakami i namiotami. Widzieliśmy kilka zacnych miejscówek pod namiot (w pobliżu Pico de Arieiro albo na Półwyspie Świętego Wawrzyńca – uwaga potrzebne permity). Więc jeśli lubicie bardziej przygodowe wyjazdy warto rozważyć opcję z namiotem.
Poruszanie się po wyspie
Jeśli podobnie jak my planujecie zwiedzić różne zakątki Madery, polecamy wypożyczenie samochodu. My korzystaliśmy z wypożyczalni FIVE. Co prawda działa tu komunikacja autobusami, ale nie próbowaliśmy, więc ciężko nam się wypowiedzieć. Wypożyczony samochód to na pewno najwygodniejsza opcja.
Madera to bardzo górzysta wyspa. Po drodze czeka Was wiele tuneli oraz często stromych i krętych podjazdów. Na pewno przyda się pewność siebie za kierownicą.
Z czego korzystaliśmy przygotowując się do wyjazdu
- W głównej mierze polegaliśmy na poleceniach od znajomych oraz na wiedzy zebranej w przewodniku po Maderze od @couple.away. Bardzo go polecamy, ponieważ niezwykle ułatwił nam cały wyjazd.
- Polecamy też pobranie aplikacji mapy.cz, w której rewelacyjnie oznaczone są wszystkie szlaki, jest bardzo przydatna w terenie.
Na ile przylecieć
Czy na mniej niż tydzień się opłaca?
Biorąc pod uwagę to, że lot trwa około 5h oraz ilość pięknych miejsc na Maderze, to pewnie na mniej niż 5 dni byśmy nie przylatywali. Optymalny wydaje się tydzień, żeby odwiedzić różne części wyspy, ale i trochę odpocząć.
Dla nas to wiadomo – im dłużej tym lepiej 😁
Madera – polecane szlaki
Bardzo nam zależało na odwiedzeniu różnych części Madery, tak żeby poczuć różnorodność krajobrazów, dlatego szlaki, które wybraliśmy są dosyć rozrzucone po wyspie. Ponieważ to był nasz pierwszy raz tutaj, część szlaków to takie „topki”, które po prostu trzeba zobaczyć odwiedzając Maderę.
Na mapie znajdziecie oznaczone wszystkie polecane miejsca, opisane w sekcjach poniżej.
Vereda da Ponta de Saõ Lourenço (szlak na Półwyspie Świętego Wawrzyńca).
Jeden z najbardziej popularnych szlaków na wyspie. Wybraliśmy się tutaj w drugiej części dnia (po 15:00) i bez problemu udało nam się zaparkować.
Większa część półwyspu została uznana za park naturalny i obszar objęto specjalną ochroną ze względu na jego ekosystem i różnorodność biologiczną. W związku w tym należy poruszać się po wyznaczonych szlakach oraz uiścić opłatę (1 euro) za wstęp. Na tabliczkach przy szlaku są kody QR, które kierują na stronę, na której kupuje się bilet.
Zakupu biletu można również dokonać na tej stronie internetowej.
Vereda do Lorano
Bardzo malowniczy szlak, poprowadzony zboczem klifu. Przyjemny, praktycznie płaski szlak ze spektakularnymi widokami na klify oraz bezkresne wody oceanu.
Levada Caldeirão Verde
Nasza pierwsza trasa wzdłuż lewady, z których słynie Madera. To sieć kanałów, która powstała już w XVI wieku i służy do transportowania wody z wilgotnej, chłodniejszej północy na suchsze południe pełne plantacji bananów i trzciny cukrowej. Dzisiaj przy lewarach prowadzą szlaki turystyczne.
Na tym szlaku spodziewajcie się wybuchu zieleni oraz… okazałego, stumetrowego wodospadu (nie wiemy czy będzie latem).
Szlak rozpoczyna się przy bardzo klimatycznym schronisku, przy którym mieści się knajpka z wybornymi wypiekami! Polecamy!! Zachwyciły nas jeszcze przepięknie kwitnące drzewa oraz przeurocze domki dla kaczek i gęsi.
Levada dos Cedros
Kolejny szlak poprowadzony wzdłuż lewady. Bardzo przyjemny, niezwykle zielony, zakończony wodospadem oraz… podejściem o przewyższeniu 355 metrów. Za to po wysiłku czeka Was nagroda – trafiacie prosto do bajkowej krainy lasu Fanal.
Caminho Real do Paul do Mar
Szlak wyjątkowy, bo najpierw biegnie na dół klifu, a potem czeka Was podejście w drodze powrotnej. Szlak biegnie zielonymi zakosami do miasteczka Paul do Mar. Pod koniec szlaku w oddali widać kaskady wodospadu – piękny widok! Samo miasteczko jest bardzo klimatyczne! O brzeg rozbijają się ogromne fale, które ściągają do wioski surferów. Siedząc w barze przy porcie możecie obserwować ich zmagania z falami. To był jeden z naszych ulubionych szlaków, więc polecajka 🤩
Vereda do Pico Ruivo
Bardzo prosty, niewymagający szlak, który zaprowadzi Was prosto na najwyższy szczyt Madery. Ciekawa opcja na koniec dnia.
Inne miejsca, które musisz odwiedzić
Las Fanal
Nasza maderska topka. Zdecydowanie polecamy odwiedzić je, gdy las zalewają chmury nadając tajemniczego klimatu.
Pico do Arieiro
Właściwie na sam szczyt można podjechać samochodem, więc o „zdobywaniu” szczytu nie ma co mówić. Mimo wszystko polecamy się tu wybrać, bo na nas tu czekały zapierające dech w piersiach widoki! Rozpoczyna się tu szlak PR1, który prowadzi na Pico Ruivo. Warto wybrać się przynajmniej na fragment tego szlaku, bo już 20 minut od startu czeka Was mój ulubiony fragment 🙂
Szczególnie polecamy na zachód słońca.
Punkt widokowy Mirodouro do Fio
Idealny na zachód słońca punkt widokowy, znajdujący się tu przy restauracji przy drodze. Rozpościera się stąd widok na wysoki klify. Polecamy jednak przejść kawałek dalej i zejść troszkę niżej szlakiem, wtedy widok urozmaicą Wam liczne kaktusy.
Szlak wśród plantacji bananów, Madalena do Mar
3 kilkusetmetrowe szlaki, prowadzące wąskimi alejkami wśród plantacji bananów. Nam bardzo przypadły do gustu, bo naprawdę z bliska można zobaczyć jak taka plantacja wygląda.
Polecane bary i restauracje
Na koniec sekcja jedzeniowa, bo co jak co, ale na jedzenie trafialiśmy wspaniałe!!
- Knajpka przy szlaku Levada Caldeirão Verde – polecamy ciasta
- Knajpka Brava Doce, Ribeira Brava – na kawę, kanapkę lub słodkości
- Manifattura de Gelato, Calheta – włoska knajpa tuż przy marinie z przepysznymi daniami
- Bar da Lapa, Paul do Mar – polecamy kanapki pregos
- Las Caraibas, Seixal – polecamy deser sernik marakuja