O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

Okładka do wpisu z opisem szlaku wokół Jezior Covadonga

Jeziora Covadonga – opis szlaku

Nocowaliśmy na dużym parkingu tuż przed miejscowością Covadonga. Budzik zadzwonił o 7:00. Mimo, że był dopiero wrzesień, to w Hiszpanii o tej porze było zupełnie ciemno. Od razu ruszyliśmy w stronę jezior. Droga, która do nich prowadzi w godzinach 7:30-21:00 jest zamknięta. Po 7:30 do jezior można dostać się jedynie autobusem albo taksówką (godziny otwarcia drogi zmieniają się w ciągu roku, więcej informacji znajdziecie poniżej w sekcji informacje praktyczne).

Bez problemu docieramy na parking Bufferrera w pobliżu centrum turystycznego. Jemy śniadanie i w pierwszych promieniach słońca ruszamy na szlak. Mijamy zamknięte jeszcze centrum informacji turystycznej. Spoglądamy w stronę gór – ich szczyty są już w śniegu!

Krowy pasące się na łące w Picos de Europa, za nimi widoczne jezioro Ercina
Widok na jezioro Ercina

Planujesz wyjazd do Picos de Europa? Koniecznie odwiedź szlak Ruta del Cares.

Zapraszamy też do wpisu: Północ Hiszpanii – co warto zobaczyć


Opis szlaku

Przy polodowcowych jeziorach Ercina i Enol biegnie krótki 3-kilometrowy szlak (bardziej ścieżka spacerowa). Jest też możliwość zrobienia dłuższej pętli (5 kilometrów) wokół góry El Mosquital. My wybieramy tę opcję.

Od wyjścia z kampera towarzyszą nam dźwięki dzwonków bujających się na krowich szyjach, a tych jest tu mnóstwo. Wygląda jakby opanowały nie tylko pastwiska, ale i góry, parkingi i drogi. Na szlaku również mijamy ich sporo. Po minięciu informacji turystycznej przechodzimy szlakiem przez teren nieczynnej kopalni Bufferrera, która przypomina o górniczej przeszłości tej okolicy. Następnie naszym oczom ukazuje się pierwsze z jezior – Ercina. Przystajemy na chwilę podziwiając ośnieżone szczyty, które majaczą się w oddali. Idziemy w prawo i już za chwilę docieramy do jeziora Enol, które obchodzimy prawym brzegiem. Naszą uwagę przykuwają kamienne budynki z glinianymi dachówkami. Przypuszczamy, że są używane przez tutejszych pasterzy.

Idziemy szeroką, szutrową drogą spoglądając na pasące się wszędzie krowy. W pewnym momencie szlak odbija w lewo między skałki i drzewa. Nie wiedzieliśmy, że to możliwe, ale robi się jeszcze bardziej zielono. Jesteśmy w krainie mchu i paproci, a nisko opadające chmury i duża wilgotność powietrza sprawiają, że aura staje się coraz bardziej tajemnicza, wręcz bajkowa.

Po wyjściu z bukowego lasu szlak biegnie zboczem góry. Dla nas jedynym utrudnieniem są śliskie kamienie i duże ilości błota. A! I krowie placki, które czają się dosłownie wszędzie! Ale krowy to nie jedyne zwierzęta, które mają tutaj swój wypas. Po drodze mijamy też stado owiec i kóz, których pilnują psy pasterskie.

Po niecałych 3 godzinach pokonanych bardzo wolnym tempem zataczamy pętlę.

Informacje praktyczne

Dojazd

Najlepiej dojechać tutaj od miejscowości Cangas de Onis drogami AS-114 i CO-4. Po drodze przejeżdża się przez miasteczko Covadonga, w którym również polecamy się zatrzymać i wybrać się na krótki spacer.

Jak pisaliśmy wyżej w sezonie dojazd własnym autem z Covadonga do jezior jest niemożliwy poza określonymi godzinami (w sezonie wysokim droga zamknięta jest w godzinach 7:30-21:00). Zaleca się korzystanie z autobusów oraz taksówek. Od wiosny do jesieni autobusy kursują między 9:00 a 19:30. Bardziej szczegółowe informacje (niestety tylko w języku hiszpańskim) znajdziecie na tej stronie internetowej.

Jeśli uda się Wam wjechać przed 7:30, to wyjazd jest możliwy o dowolnej porze. Zakaz dotyczy tylko wjazdu.

Pamiętajcie, że jeziora Covadonga są jednym z najbardziej popularnych miejsc w parku, więc jeśli chcecie wjechać własnym samochodem, to zwłaszcza w sezonie wstańcie naprawdę wcześnie.

Centrum informacji turystycznej

Tuż przy parkingu Bufferrera znajduje się centrum informacji turystycznej im. Pedro Pidal. Zachęcamy do odwiedzenia centrum, ponieważ jest w nim ciekawa wystawa mówiąca o faunie, florze i geologii parku Picos de Europa. Można w nim również otrzymać mapę z zaznaczonymi szlakami.

Dni i godziny otwarta dostępne na stronie parku.

Inne atrakcje w okolicy

Najważniejszą okoliczną atrakcją jest Sanktuarium w Covadonga, które jest celem wielu pielgrzymek. Jest to ładna miejscowość, idealna na krótki spacer. Częścią sanktuarium jest wielka, neoromańska bazylika, która pochodzi z XIX wieku. Jej fasada została zbudowana z różowego kamienia i marmurów, pozyskanych w okolicznych górach. Uważam, że pięknie wkomponowuje się w zielony krajobraz. Jednak sercem sanktuarium jest Święta Jaskinia wraz z leżącym niżej jeziorkiem, do którego wpływają wody rzeki Las Mestas. W jaskini stoi figurka madonny – La Santina. Żeby do niej dotrzeć należy przejść korytarzem oświetlonym setkami świec.

Sanktuarium Covadonga - widok na bazylikę
Bazylika z XIX wieku zbudowana z różowego kamienia i marmurów.

Autorka bloga climberries.pl. Uwielbiam podróże, sport i książki. Moim marzeniem jest zobaczenie dziko żyjących wielorybów oraz podróż naszym kamperem Svenem przez Kanadę.