O nas

Ewa i Marcin. Od 9 do 17 Pani Key Account Manager i Pan Programista, a po pracy wspinaczkowi zapaleńcy, podróżnicze dusze i góroholicy. Na blogu polecamy fajne miejscówki blisko natury, ciekawe górskie szlaki i zapraszamy w najpiękniejsze rejony wspinaczkowe.

  • Home
  • /
  • Austria
  • /
  • Via ferrata Gebirgsvereinssteig D (Hohe Wand, Austria)
Okladka wpisu z opisem ferraty Gebirgsvereinsteig na Hohe Wand w Austrii

Via ferrata Gebirgsvereinssteig D (Hohe Wand, Austria)

Hohe Wand – opis rejonu

Hohe Wand to park krajobrazowy położony około 60 kilometrów na południe od Wiednia. Tę samą nazwę nosi leżący tutaj mur skalny, który ciągnie się przez 8 kilometrów i miejscami osiąga wysokość 250 metrów. To właśnie na nim wyznaczono kilkadziesiąt szlaków turystycznych (w tym via ferraty) oraz kilkaset dróg wspinaczkowych. Miejsce jest również znane wśród paralotniarzy.

Na płaskowyżu jest kilka punktów widokowych, w tym najbardziej znany – Sky Walk, czyli stalowa platforma zawieszona nad urwiskiem.

Na Hohe Wand znajdują się ferraty o różnym stopniu trudności.

Rozległy widok z płaskowyżu Hohe Wand

O przygotowaniu i sprzęcie na via ferraty piszemy tutaj.

Jeśli interesują Cię inne ferraty w Austrii zajrzyj tutaj.


Via ferrata Gebirgsvereinssteig

Została oddana do użytku w maju 2013 roku i szybko stała się jedną z najchętniej odwiedzanych ferrat w okolicach Wiednia. Swoją popularność zawdzięcza ciekawej linii, trudnym, eksponowanym fragmentom oraz atrakcjom takim jak: most linowy (pierwszy we wschodniej Dolnej Austrii) i stalowa drabinka linowa. Uroku dodaje oczywiście rozległy krajobraz, który możemy podziwiać podczas przerw na odpoczynek.

Ferrata podzielona jest na 14 ponumerowanych odcinków, więc szybko jesteśmy w stanie zorientować się, w którym punkcie drogi się znajdujemy.

PoziomD
Czas (podejście/ ferrata/ zejście)30 min / 90 min/ 60 min
Przewyższenie ferraty220 m
WystawaS
Startprywatny płatny parking – mapa;
uwaga: podjazd pod parking dość stromy
TopoKLIK

Podejście

Z parkingu idziemy droga asfaltową między budynkami. Gdy kończy się asfalt wchodzimy na leśną drogą. Po około 400 metrach skręcamy w lewo zgodnie z napisem na żółtej tabliczce „Gebirgsvereinssteig” i kontynuujemy drogę wąską ścieżką. Po kilku minutach przekraczamy drogę gruntową i dalej idziemy ścieżką aż pod skalną ścianę Hohe Wand. Tam skręcamy w prawo za niebieskimi znakami. Po około 10 minutach dochodzimy do tablicy, która oznacza początek ferraty.

mapa szlaków w okolicach ferraty Gebirgsvereinsteig z zaznaczonymi szlakami na podejście i zejście

Przebieg

Spod tabliczki ruszamy na lewo w skos do góry. Później mamy krótki fragment po klamrach, a potem łatwym terenem podchodzimy pod Żółtą Ścianę (Gelbe Wand), na której znajdują się pierwsze trudności ferraty. Przed nami pionowy odcinek po klamrach wyceniony na C/D, a potem na D. Wspinanie jest dość siłowe i wymagające. Dochodzimy do trawersu w lewo po płytach, który dla nas był najtrudniejszym miejscem na ferracie, ponieważ momentami stopnie były wyślizgane albo tak małe, że niektóre fragmenty musieliśmy pokonać na tarcie. Po przejściu tego miejsca przewijamy się za kant z użyciem klamry.

Ewa przepina się na via ferracie Gebirgsvereinsteig

Potem czeka nas łatwiejszy fragment, a za nim most linowy rozciągnięty nad wąskim wąwozem (mostek można obejść dołem). Za chwilę przed nami kolejna atrakcja ferraty – stalowa drabinka, po przejściu której dochodzimy pod lekko przewieszoną skałę. Ten siłowy odcinek pokonujemy z pomocą klamer. Po kolejnym łatwiejszym fragmencie dochodzimy do ostatniej sekcji ferraty, gdzie najtrudniejsze jest pokonanie przewieszki (D) oraz pionowej ścianki za nią (C/D). Korzystamy ze stalowych klamer przymocowanych do skały.

Zejście

Po wyjściu z ferraty kierujemy się w lewo ścieżką za czerwonymi oznaczeniami i po kilku minutach dochodzimy do schroniska Eicherhütte. Tuż przy krawędzi płaskowyżu przy drzewie znajduje się tabliczka, która oznacza początek łatwej ferraty zejściowej – Wagnersteig (A).

Marcin stoi przy drzewie na szczycie Hohe Wand,a przed nim jest rozległy widok- recenzja przewodnika najpiękniejsze ferraty
Przy drzewie rozpoczyna się ferrata zejściowa

Nocleg

Najbliżej Hohe Wand jest kemping Blick Kamp w Meiersdorf. Krótki opis tego miejsca oraz ogólne informacje o podróżowaniu samochodem po Austrii znajdziecie tutaj.

Cena (2021): 7,50 euro za miejsce dla kampera/ 5 euro za osobę za noc/ 2,40 euro taksa klimatyczna za osobę/ 3 euro za podpięcie do prądu za noc

Ewa leży na łóżku w busie na kempingu pod Hohe Wand - Austria vanlife
Blick Camp leży tuż przy Hohe Wand i jest idealną bazą wypadową

Przewodnik z którego korzystamy to: “Najpiękniejsze ferraty – na weekend z Polski” (autorzy: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka). Znajdziecie w nim dokładniejsze opisy, schematy, mapy oraz nawigaty.

Recenzję przewodnika znajdziecie tutaj.

Okładka ksiązki Najpiękniejsze ferraty na weekend z Polski a w tle Dolina Hollental - recenzja przewodnika